Cechy dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami
Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami i czy warto być agentem nieruchomości, dla kogo ten zawód będzie najbardziej odpowiedni, jakimi cechami charakteru trzeba się wyróżniać – o tym wszystkim przeczytacie w innych moich artykułach. Już o tym pisałam.
Dziś chciałabym wskazać na cechy, jakie ułatwiają nam bycie dobrym pośrednikiem.
Artykuł będzie zapewne przydatny dla pośredników już funkcjonujących na rynku, dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z ogólnie pojętymi nieruchomościami, a może także posłużyć jako wskazówka dla osób prywatnych, szukających dobrego pośrednika nieruchomości.
Wiedza teoretyczna
Na pierwszym miejscu postawiłabym wykształcenie i zdobyte wiadomości teoretyczne. Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami wiąże się z dużym ryzykiem (dlatego też wymagane jest ubezpieczenie OC) prawnym i finansowym.
Mimo tego, że zawód został w 2014 roku zderegulowany i praktycznie każdy dzisiaj może zajmować się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, to radziłabym ukończyć studia podyplomowe związane z nieruchomościami lub przynajmniej kursy organizowane przez branżowe stowarzyszenia. Klienci na początku współpracy często są przeświadczeni, że agent nieruchomości niczym szczególnym się nie wyróżnia. Wręcz deprecjonują naszą pracę.
Należy naprawdę mieć ogromną wiedzę teoretyczną z zakresu prawa budowlanego, cywilnego, podatkowego, znać treści ustaw związanych bezpośrednio i pośrednio z obrotem nieruchomościami, aby przekonać do nas takiego klienta, któremu się wydaje, że praca nasza polega tylko na zaprezentowaniu jakiejś nieruchomości.
Z doświadczenia wiem, że klienci chętniej podejmują długotrwałą współpracę z agentem, który może wylegitymować się licencją zawodową. Wcześniej zdawało się egzamin państwowy i licencje nadawał minister infrastruktury, dziś licencje można uzyskać, kończąc branżowe kursy w stowarzyszeniach nieruchomościowych.
Wiedzę na bieżąco należy naturalnie aktualizować.
Do wiedzy zaliczyć należy także znajomości lokalnego rynku. Dobrze, jeśli osoba podejmująca się pracy pośrednika zna dzielnice miasta, w którym pracuje, historie niektórych kamienic danej dzielnicy, ceny mieszkań, domów, przeważający sposób budownictwa. Powinien również znać problemy mieszkańców danej dzielnicy czy osiedla.
Doświadczenie
Bardzo często w ogłoszeniach biur nieruchomości o pracę, znajdziemy informacje, że preferowani są kandydaci 30 czy 40 plus. Dlaczego? Dlatego, że osoby bardzo młode, choć może dobrze przygotowane teoretycznie do zawodu, nie wzbudzają zaufania klientów. Klienci chcą mieć pewność, że pośrednik czy doradca, z którym nawiązują współpracę posiada odpowiednio duże doświadczenie na rynku nieruchomości.
Od doświadczenia pośrednika będzie zależał przebieg całej transakcji, jej szybkość i bezpieczeństwo klienta.
Specjalizacja
Pośrednik w obrocie nieruchomościami zajmuje się wszystkim typami nieruchomości. Są to m.in. działki, mieszkania, domy, nieruchomości komercyjne itd.
Jeżeli wyspecjalizujemy się w danej gałęzi nieruchomości, np. w najmie domów, to będziemy na dobrej drodze do budowania własnej marki.
Klienci często polecają sobie takich pośredników i jeżeli wyspecjalizujemy się w danej dziedzinie nieruchomości, to będziemy zyskiwać na rynku większy prestiż. Klienci z polecenia bardzo chętnie do nas zadzwonią czy odwiedzą w biurze. Jeżeli specjalizujemy się w danym typie nieruchomości, to znaczy, że jest to podparte dużą dozą wiedzy i doświadczenia.
Nie my będziemy szukać klientów, a klienci nas, ponieważ stajemy się gwarantem szybkiej i prawidłowo poprowadzonej transakcji.
Kreatywność
Bardzo często sytuacje, z którymi pośrednik spotyka się w pracy, wymagają niestandardowego podejścia do nich. Trzeba umieć natychmiast i właściwie znaleźć rozwiązanie problemów związanych z daną nieruchomością. Często musimy spotkać się ze specjalistami z innych dziedzin niż nieruchomości, wykorzystać wszystkie możliwe niestandardowe działania, aby dobrze a zarazem skutecznie poprowadzić transakcję.
Nie wystarczy bazować na wyuczonych schematach, gdyż w ten sposób stracimy możliwość zarobku, a jednocześnie wpłynie to naszą niezbyt zapewne pochlebną opinię od klienta.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że do pośrednika przychodzi najczęściej klient z kłopotami, a my musimy szybko i skutecznie znaleźć takie rozwiązania, aby klient był usatysfakcjonowany.
Wiarygodność i rzetelność
W pracy z klientem nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy.
To co mówimy i robimy, powinno być zgodne z zasadami prawa i ogólnie pojętymi zasadami współżycia społecznego oraz etyki zawodowej. Z tym ostatnim pojęciem jest coraz więcej problemów, ponieważ osoby, które przychodzą do zawodu bez żadnego przygotowania, nie przestrzegają podstawowych zasad, a przez to wystawiają bardzo złą opnie całemu gronu, bardzo dobrych specjalistów do spraw nieruchomości.
Sprawy klienta powinny być dla nas priorytetowe. Jeśli umawiamy się np. na codzienny kontakt telefoniczny, to nie może się nic wydarzyć takiego, co spowodowałoby brak kontaktu z naszej strony.
Musimy dbać o swój wizerunek a także budować zaufanie u klientów.
Sumienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków i obietnic, jakie złożymy klientom buduje naszą wiarygodność i rzetelność.
Kultura osobista
To jak się zachowujemy, rozmawiamy i ubieramy ma ogromny wpływ na nasze kontakty z klientami. Ubiór nie musi być bardzo formalny, powinien być po prostu dostosowany do sytuacji.
Oczywiście nasza kultura osobista nie warunkuje udanej transakcji, ale pozwoli na lepszy kontakt z klientem i zbudowanie zaufania oraz prestiżu.
Klient, aby z nami współpracować musi dobrze się czuć w naszym towarzystwie. Musimy umieć słuchać i rozmawiać z klientem. Wtedy będzie czuł się dowartościowany i chętnie będzie z nami współpracował oraz polecał innym.
To wg mnie najważniejsze cechy dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Oczywiście musi się wykazywać wieloma kompetencjami miękkimi i twardymi, o których pisałam wcześniej, jednak klienci zwracają przede wszystkim uwagę na te cechy, które wymieniłam w tym artykule.