Mieszkanie dwupoziomowe – zalety, ale też i wady

Dwupoziomowe mieszkania mają zazwyczaj duży metraż, ale nie to decyduje o ich atrakcyjności.

Mieszkamy w bloku, najczęściej w dużym mieście, a więc mamy do dyspozycji wszystko to, co „oferuje nam miasto”, a jednocześnie mamy namiastkę własnego domu – większa prywatność i swobodę niż w lokalu jednopoziomowym.

Kiedyś mieszkania dwupoziomowe najczęściej występowały w starych kamienicach, jako mieszkania na poddaszu.

W latach 90-tych ubiegłego wieku przypomniano sobie o mieszkaniach dwupoziomowych i powstało wiele nowoczesnych budynków (zazwyczaj niskiej zabudowy) oferujących takie lokale.

W Warszawie powstały takie osiedla z mieszkaniami dwupoziomowymi m.in. na Białołęce, a także stosunkowo niedawno w słynnej już 19. Dzielnicy, koło stacji metra Rondo Daszyńskiego.

Zalety mieszkań dwupoziomowych

Mieszkanie dwupoziomowe daje możliwość wyodrębnienia strefy prywatnej, do której dostęp mają właściciele (drugi poziom).

Decydując się na zakup mieszkania dwupoziomowego, mamy komfort w urządzaniu dużej metrażowo przestrzeni, a jednocześnie nie mamy problemów, z jakimi spotykają się właściciele domów jednorodzinnych. „Odpada” nam naprawa dachu czy elewacji, odśnieżanie, dbanie o ogród itd. – wszystkim tym zajmie się administrator lub zarządca budynku.

Mieszkania dwupoziomowe najczęściej tak są projektowane, aby kuchnia i salon, pełniący funkcję jadalni i miejsca do relaksu, znajdowały się na niższym poziomie, natomiast sypialnie i garderoby, jako część prywatna, na poziomie drugim.

Oczywiście wiele zależy od nas i tak aranżujemy swoją przestrzeń mieszkalną, aby odpowiadała przede wszystkim nam i naszym domownikom.

Podział na strefy to właśnie namiastka domu jednorodzinnego.

Pozwala to, dzięki izolacji akustycznej lepszej niż w mieszkaniach jednopoziomowych, na przyjmowanie gości, nawet wtedy, kiedy nasze dzieci już śpią (na piętrze).

Warto wykorzystać przestrzeń pod schodami i zabudować ją dodatkowymi szafami lub urządzeniem tam garderoby. Schody w pomieszczeniu (choć zabierają dużo miejsca) dają nam mnóstwo rozwiązań aranżacyjnych.

W zależności od metrażu mieszkania dwupoziomowego, jest to doskonały pomysł na zamieszkiwanie nawet trzypokoleniowej rodziny. Seniorzy na parterze, młodsi mieszkańcy na piętrze.

Do zalet mieszkań dwupoziomowych, zwłaszcza w blokach ze skośnymi dachami, zaliczyć możemy cenę.

Wszystkie skosy nie wliczają się do pełnowymiarowego metrażu, a więc płacimy jedynie za powierzchnię powyżej 190 cm. Wszystko to, co poniżej 190 cm, zyskujemy fizycznie (większy metraż) i optycznie (a miejsca pod skosami możemy zabudować wszelkiego rodzaju schowkami czy szafkami).

Przy kupnie na rynku wtórnym panuje zasada, zgodnie z którą im większy metraż mieszkania, tym niższa cena za m². Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem takiego mieszkania, warto porównywać ukazujące się oferty.

Na rynku pierwotnym, deweloperzy ustalając ceny za m², często kuszą swoich klientów niska ceną m² na drugim poziomie.

Mieszkania dwupoziomowe, to nie tylko te na ostatnich piętrach bloku. Buduje się obecnie całe bloki z mieszkaniami dwupoziomowymi (dla singli, par i rodzin z dziećmi). Nie we wszystkich są więc skosy i możemy też metraż dopasować do swojej sytuacji finansowej i rodzinnej.

W ostatnich latach deweloperzy budują mieszkania dwupoziomowe z ogrodem na dachu. Jest to bardzo atrakcyjna oferta, jednak trzeba liczyć się z bardzo dużymi kosztami zakupu.

Często osoby decydujące się na mieszkanie dwupoziomowe znajdujące się na ostatnim piętrze bloku, zastanawiają się nad temperaturami panującymi w takim mieszkaniu zimą i latem. Jeśli jest to nowy blok, to możemy zakładać, że izolacja jest odpowiednio położona i zimą będzie ciepło, latem zaś nie będzie nam się „lał żar z nieba”.

Istotną zaletą mieszkań na ostatnim pietrze jest brak sąsiadów nad nami. Nie będziemy więc mieć problemu z hałasem dochodzącym z góry i dzięki temu bardziej będziemy czuci się, jak we własnym domu.

Wady mieszkań dwupoziomowych

Główną i największą wadą mieszkań dwupoziomowych są schody.

Nad zakupem mieszkań tego typu poważnie powinny się zastanowić osoby starsze (problemy z poruszaniem się) lecz także i osoby z małymi dziećmi (dobudowywanie zabezpieczeń na piętrze).

Schody stanowią niestety barierę architektoniczna, poza tym zabierają dużo miejsca.

Wiele osób mieszkających już w takich mieszkaniach, z jednej strony bardzo chwali sobie rozwiązanie dwupoziomowe, z drugiej zaś narzeka na ciągle chodzenie po schodach. Ale w piętrowym domu jednorodzinnym też przecież istnieje taki problem.

Przy mieszkaniach dwupoziomowych trzeba liczyć się raczej z zakupem większej powierzchni, ponieważ schody dużo jej zabierają.

Koszty utrzymania mieszkania dwupoziomowego mogą buc wysokie, ale tylko ze względu na metraż. Pozostałe wszystkie składniki czynszu administracyjnego są takie same jak dla mieszkań jednopoziomowych i zależą głównie od ilości oso w lokalu i zużycia wody czy CO.

Problematyczne może też się okazać utrzymywanie porządku na tak dużej powierzchni. Trudno jest zadbać o porządek na dwóch kondygnacjach, jednak ta duża przestrzeń i prywatność wynagradza nam te bolączki.

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania dwupoziomowego, należy rozważyć na czym nam przede wszystkim zależy.

Na metrażu, czy mieszkaniu w prestiżowej dzielnicy.

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że za te same pieniądze kupimy mieszkanie jednopoziomowe, np. na Ochocie, jak i dwupoziomowe w Wawrze czy na Białołęce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *