Kupno mieszkania w kamienicy – część 2
Dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na nazwy pomieszczeń w kamienicy.
Trochę się różnią od tego, do czego przyzwyczaiło nas mieszkanie w blokach, więc dla niektórych pojęcia te mogą stanowić wyzwanie.
Zastanawiając się nad zakupem lokalu mieszkalnego w kamienicy warto również znać nazwy pomieszczeń, z jakimi w kamienicy możemy się spotkać.
Suterena
Jest to pomieszczenie znajdujące się pod parterem, poniżej poziomu ziemi. Prawo budowlane mówi o usytuowaniu podłogi nie niżej niż 0,9 m od poziomu terenu budynku.
Jest to pomieszczenie często mylone z piwnicą.
Różnica jest jednak duża, gdyż suterena, to pomieszczenie z oknem, położona niżej niż parter, lecz wyżej niż piwnica.
Jeśli mury poniżej gruntu są odpowiednio zaizolowane, to pomieszczenia suteren często są przerabiane na mieszkania. Kiedyś usytuowane tam były przede wszystkim różnego rodzaju zakłady usługowe oraz mieszkania dla służby.
Często zdarza się tak, że kupując mieszkanie w kamienicy na parterze, stajemy się jednocześnie właścicielami sutereny pod tym lokalem.
Jest to idealne rozwiązanie, mogące zwiększyć nam metraż mieszkania, pozwalające na zrobienie mieszkania dwupoziomowego bądź oddzielnego lokalu mieszkalnego czy użytkowego.
Posiadając dodatkowe pomieszczenie w postaci sutereny, możemy np. urządzić tam sobie pralnię, suszarnię, spiżarnię czy siłownię.
Sutereny sprzedawane są także oddzielnie jako lokale mieszkalne i można je kupić dużo taniej niż mieszkanie na tradycyjnych kondygnacjach. Mimo posiadania okien, suterena jest jednak nieco gorzej doświetlona niż tradycyjne mieszkania, dlatego warto zadbać o doskonałe sztuczne oświetlenie.
Suterena może być doskonałym mieszkaniem pod wynajem. Kupując więc taki lokal mieszkalny warto nad tym pomyśleć.
Posiadając już mieszkanie w suterenie należy pamiętać, aby zabezpieczyć okna i dobrze je zasłaniać, jeśli dbamy o swa prywatność. Z poziomu ulicy bardzo larwo jest zarzec do środka, więc pamiętajmy o odpowiednich roletach czy zasłonach.
Oficyna
Termin ten oznacza tylne, ewentualnie boczne skrzydło kamienicy lub budynek z tyłu kamienicy, w głębi podwórza, niemający dostępu do ulicy.
Dla osób poszukujących cichego mieszkania będzie to na pewno plus, ponieważ okna oficyny wychodzą na podwórze. Jest pewien szkopuł, a mianowicie dawna zabudowa kamienic w formie studni. Jeśli trafimy na taką zabudowę, to światła słonecznego w naszym mieszkaniu będzie niewiele. Poza tym będziemy narażeni na hałasy z wewnątrz podwórza.
Plusem mieszkania w oficynie jest na pewno cena, nieco niższa niż w kamienicy frontowej. Czasami mieszkania w oficynie są nieco niższe, ale i tak wyższe niż w tradycyjnych blokach. Kiedyś oficyny służyły jako mieszkania dla studentów i wynajmowane były ludziom ubogim.
Dziś stok poszukujący mieszkania z klimatem byłby szczęśliwy, znajdując je w oficynie, natomiast początkowo z terminem tym był kojarzony niższy prestiż społeczny.
Mansarda
To pomieszczenie strychowe, mieszkalne, znajdujące się na najwyższej kondygnacji budynku. Najczęściej terminu tego używa się przy dachach spadzistych. Innym określeniem, używanym dzisiaj zamiennie jest facjata, czyli pomieszczenie strychowe, z osobnym dachem i osobnymi oknami.
Zaletą mieszkania na poddaszu jest na pewno brak sąsiadów nad nami. Poza tym z ostatniego piętra mamy przepiękny widok na okolice i dużo słonecznego światła.
Mansarda nie jest typowym pomieszczeniem strychowym, ponieważ nie występują tam właściwie żądne skosy, a jeżeli są, to nie jest ich tak dużo jak na typowym strychu. Dzięki temu jesteśmy użytkownikami większej przestrzeni i mamy wiele możliwości aranżacji.
Nie cały metraż ze skosami jest wliczany do powierzchni użytkowej, więc możemy kupić większy metraż, za mniejsze pieniądze. Ściany ze skosami można wykorzystać na półki czy szafy.
Często w kamienicach mansardy mają zachowane drewniane elementy konstrukcyjne. Warto je wyeksponować, urządzając swoje mieszkanie.
Wadą mieszkania na poddaszu (jeśli nie ma windy) może być duża ilość schodów do przebycia.
Będzie to uciążliwe zarówno dla ludzi młodych, posiadających małe dzieci, jak i starszych. Często na mieszkanie w facjacie decyduj się artyści, malarze, rzeźbiarze.
I jeszcze na koniec kilka słów, pojęć, z którymi możecie się spotkać szukając mieszkania w kamienicy.
Amfilada – jest to układ pomieszczeń, gdzie drzwi są usytuowane naprzeciwko siebie.
Z jednego pokoju przechodzimy do następnego itd. Wadą takiego rozkładu jest brak intymności.
Zależy jednak wszystko od tego, kto ma mieszkać w takim mieszkaniu i w jakim celu chcemy takie mieszkanie kupić. Można oczywiście próbować przebudowywać, ale to już nie będzie ten sam klimat. Mieszkania w amfiladzie idealnie sprawdzają się np. jako przestrzeń biurowa.
Mieszkania w kamienicy często posiadają oryginalne jeszcze gipsowe stiuki (masa dekoracyjna służąca do ozdabiania najczęściej sufitów).
Możemy także spotkać drzwi dwuskrzydłowe, charakterystyczne dla rozkładu amfiladowego.
Wiele kamienic zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej, ale wiele też przetrwało w stanie nienaruszonym.
Oglądając mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwag na parkiety. Często możemy jeszcze natknąć się na piękne, intarsjowane (wzory z różnych gatunków drewna) wersje takich podłóg.
Wspaniale będzie także, jeśli na wyposażeniu pozostały piece kaflowe. Bardzo często same w sobie stanowi dzieła sztuki. Zdarzają się już jednak coraz rzadziej, a pienne kafle można nabyć oddzielnie na jarmarkach staroci.
Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam nieco tematykę mieszkań w kamienicy.
Czy zdecydować się na zakup, każdy podejmie decyzję sam.
Na pewno jest to wspaniała lokata kapitału, a jednocześnie dobre miejsce do życia.