Kupno działki siedliskowej – jak kupić działkę siedliskową?

Wcześniej pisałam już krótko o działkach siedliskowych. Dziś trochę więcej informacji dla zainteresowanych kupnem takiej działki i oczywiście dla agentów nieruchomości.

Pamiętajmy, że siedlisko, to jest teren pod zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi na działce rolnej.

Jeśli jesteśmy rolnikami i mamy już kupiony grunt rolny, to siedlisko możemy wybudować bez konieczności odrolnienia działki.

Duże zainteresowanie na rynku działek zawsze obejmowało działki siedliskowe, ponieważ były one stosunkowo tanie. Trzeba też pamiętać, że są to na ogół grunty wiejskie.

Jeśli ktoś (przed zmianami w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego) chciał zakupić siedlisko, robił to bez większego problemu.

Dziś już sprawa jest dość skomplikowana, gdyż rząd znacznie ogranicza nasze możliwości zakupu ziemi.

O czym musimy pamiętać?

Po pierwsze, musimy być rolnikiem, jeśli chcemy kupić więcej niż 1 ha ziemi. Swobodnie możemy zakupić działkę siedliskową do 1 ha.

I tu należy szczególnie uważać. Sprawdzać wszystkie dokumenty, informować klienta o mogących pojawiać się problemach czy kłopotach itd.

Co mam na myśli?

Jeżeli rolnik, który sprzedaje działkę siedliskową do 1 ha uzyskał warunki zabudowy (WZ) i sprzedając podpiera się tym dokumentem, to nie dajmy się zwieść.

Klient, który kupi, a nie jest rolnikiem, nie będzie mógł skorzystać z wydanego pozwolenia.

Co w takiej sytuacji robić?

Możemy zaplanować, iż odrolnimy działkę (albo przynajmniej będziemy się o to starać już po zakupie). Wkalkulowujemy to ryzyko w koszty. Może się uda. Jeśli tak, to trzeba pamiętać o dodatkowych opłatach.

W zależności od rodzaju gleby, poniesiemy koszty związane z odrolnieniem.

Ministerstwo Rolnictwa publikuje zawsze dane dotyczące kosztu odrolnienia ziemi.

I tak, dla przykładu, opłata jednorazowa za odrolnienie 1 ha gruntów klasy I, to obecnie koszt 437 175,00 zł, natomiast klasy VI – 87 435,00 zł za 1 ha.

Trzeba wiedzieć, że o zgodę na odrolnienie tych wyższych klas gleby, zawsze występujemy do ministra rolnictwa.

Szukając działki siedliskowej warto od razu sprawdzać bonitacje gleby, gdyż wszystkie dalsze opłaty będą uzależnione od klasy gleb wchodzących w skład naszej działki.

Jeśli szukamy działki pod budowę domu, to oczywiście najlepiej kupować ziemię klas IV – VI.

Czy opłaca się to nam, czy też naszemu klientowi, decyzję każdy musi już podjąć sam.

Jeszcze kilka porad

Co jeszcze można poradzić klientowi przy zakupie działki siedliskowej?

Możemy poprosić rolnika, aby złożył wniosek o wyłączenie całości tych gruntów, które mają być sprzedane, z produkcji rolnej (skoro już ma WZ) i wstrzymać się z kupnem do momentu uzyskania decyzji.

Kolejnym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z decyzją kupna.

Najpierw prosimy rolnika, aby złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli już takie uzyska, to wtedy kupujemy działkę siedliskową i przenosimy jednocześnie decyzję o pozwoleniu na budowę, na podstawie Prawa budowlanego (art. 40).

Nie łamiemy w ten sposób prawa, a jedynie korzystamy z rozwiązań, jakie nam ono daje, choć nie każdy pośrednik czy broker nieruchomości o tym wie.

Zawsze przed zakupem, nie tylko działki siedliskowej, musimy sprawdzić MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego).

Wiele gmin nie posiada planu albo posiada, ale nie na wszystkie tereny. Wtedy musimy zapoznawać się z ewidencją gruntów i budynków.

Przy kupnie działki siedliskowej uczulam na zapoznawanie się z wyżej wymienionymi dokumentami, gdyż jeśli chociaż 1m² działki leży na terenie rolnym, to cała działka zostanie uznana za rolną.

(Dlatego też tak często piszę o ciągłym doszkalaniu się, czytaniu prasy branżowej i śledzeniu bieżących rozwiązań prawnych. )

W praktyce jednak najlepiej zakupić siedlisko z już istniejącymi zabudowaniami, nawet jeśli w ogóle nie spełniają one naszych oczekiwań i liczyć się z tym, że będziemy występować o warunki przebudowy, co jest już znacznie łatwiejsze niż odrolnienie czy uzyskanie pozwolenia na budowę.

Tematów do omówienia i problemów z jakimi mogą spotkać się nabywcy działek siedliskowych w imię zasad prawa obowiązujących obecnie, jest bardzo dużo.

Jeśli trafi się nam klient, który chce zakupić działkę siedliskową, należy o wszystkich niuansach prawa i kosztach go poinformować.

Przede wszystkim, klient powinien odpowiedzieć na pytanie : dlaczego?

Dlaczego chce kupić działkę siedliskową. Jeżeli uzyskamy konkretną odpowiedź, będziemy mogli może mu doradzić zakup innej działki, z którą nie wiążą się tak duże ograniczenia prawne i koszty utajone.

Musimy pamiętać jeszcze o KOWR (krajowym ośrodku wsparcia rolnictwa), gdyż obecnie w świetle obowiązującego prawa, ma on prawo pierwokupu.

Jeśli nie zechce z niego skorzystać, to wtedy właścicielem stanie się nasz klient kupujący.

Czy warto interesować się działkami siedliskowymi?

Każdy ma jakieś inne cele, plany rozwoju i inaczej patrzy na swoją przyszłość, więc nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi.

Można skupować siedliska do 1 ha w różnych częściach danego województwa, a nawet części Polski.

Dla jednych będzie to trwonienie kapitału, dla innych okazja jego mnożenia.

Można kupować duże siedliska i starać się, nawet 10 lat, o ich odrolnienie. Dla jednych będzie to intratna inwestycja długofalowa, inni nawet o tym nie pomyślą.

Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić działkę siedliskową.

Jeśli masz trudność w udzieleniu sobie odpowiedzi, to zawsze warto porozmawiać z pośrednikiem, który w kompetentny sposób doradzi nam inwestycję odpowiadającą nam i naszemu zasobowi portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *