Kupno działki rolnej – Jak kupić działkę rolną?

Działka rolna, tak jak leśna, należy do tych tańszych na rynku.

Jest więc duże zainteresowanie takimi działkami, jednak problemy jakie mogą wiązać się z zakupem, a zwłaszcza po zakupie, odstraszają niektórych zainteresowanych.

Działka rolna jest bardzo dobra jako inwestycja długofalowa, ale niewiele osób zainteresowanych kupnem, marzy tylko o zainwestowaniu pieniędzy w ziemię.

Klienci nasi chcieliby móc korzystać z takiej działki na swoich warunkach i budować to, co sobie wymarzą.

Niestety, sprawa jest bardzo złożona i trudna.

W tym miejscu wspomnę, iż osoba, która nie jest rolnikiem, może obecnie zakupić ziemię rolną na terenie miasta lub wsi, do 1 ha czyli dokładnie 9999m².

Tak jak przy działkach leśnych pisałam o prawie pierwokupu, tak też tutaj, kupując działkę rolną trzeba liczyć się z tym, że z prawa pierwokupu może skorzystać KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa), który ma miesiąc na podjęcie decyzji.

Udając się do notariusza ze wszystkimi dokumentami, musimy uprzedzić swoich klientów, że transakcja może się wydłużyć co najmniej o 35-40 dni. Notariusz sporządza warunkową umowę sprzedaży, informuje o tym KOWR, i jeśli nie będzie żadnej odpowiedzi lub odpowiedź negatywna, wtedy po raz drugi nasi klienci spotykają się u notariusza i dochodzi do notarialnego przeniesienia własności.

A co jeśli chcemy kupić działkę rolną powyżej 1 ha?

Tu dla naszych klientów zaczynają się schody.

Jeśli ani klient, ani np. jego żona nie są rolnikami, to w chwili obecnej działki rolnej większej niż 1 ha nie kupią.

Jak zostać rolnikiem, żeby móc kupić większy areał ziemi rolnej?

Jeżeli nasi klienci mają wykształcenie niższe lub średnie, to muszą się wykazać co najmniej 5-letnim stażem pracy w rolnictwie, potwierdzonym ubezpieczeniem w KRUS, przy wykształceniu średnim lub wyższym obowiązuje już 3-letni staż pracy.

Staż rolniczy nie jest wymagany, jeśli mamy ukończone jakiekolwiek studia wyższe i zapiszemy się na studia podyplomowe związane z rolnictwem. Zwykle trwają one 2 semestry i po ukończeniu, możemy już kupować ziemię rolną powyżej 1 ha.

Jeśli ktoś rzeczywiście chce zakupić kilka czy kilkadziesiąt hektarów, to warto wcześniej pomyśleć o studiach podyplomowych.

Natomiast przy niższym wykształceniu można pomyśleć o ukończeniu kursu rolnika bądź technika rolnika (organizowane są w chwili obecnej jako nauka zdalna).

Zgoda Dyrektora Generalnego KOWR

Jeżeli osoba, która nie jest rolnikiem uzyska zgodę Dyrektora Generalnego KOWR na zakup nieruchomości rolnej, musi się zobowiązać do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości przez przynajmniej 5 lat.

O zgodę taką może wystąpić zarówno sprzedający, jak i kupujący. Częściej zgodę taką uzyskuje sprzedający, ale musi wykazać jak długo szukał nabywcy w postaci rolnika indywidualnego i ile czasu ogłaszał sprzedaż swojej nieruchomości rolnej (dobrze, jeśli dłużej niż miesiąc) i że nikt taki zainteresowany kupnem nie zgłosił się.

Do nas, jako pośredników, należy sprawdzenie działki w MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) oraz ewidencji gruntów.

To, czego się dowiemy, bezwzględnie musimy przekazać naszym klientom.

Jeśli klient zainteresowany jest działką rolną do 1 ha, to bez problemu taką działkę mu sprzedamy.

Plany zagospodarowania przestrzennego zmieniają się i jeśli nasz klient traktuje zakup jako inwestycje, to cały proces kupna-sprzedaży powinien szybko i sprawnie się odbyć.

Piszę tutaj o ziemi do 1ha, ponieważ zmieniły się zapisy i trudniej w tej chwili nabyć większy obszar działki, nie będąc rolnikiem indywidualnym.

Odrolnienie

Jeżeli natomiast nasz klient traktuje zakup działki rolnej (bardzo tanio) z myślą o odrolnieniu jej i wybudowaniu sobie domu, to należy przestrzec, że odrolnienie nie zawsze jest takie proste i szybkie, jak to się naszym klientom wydaje.

Dlatego pisałam wcześniej o MPZP. Przed zakupem warto byłoby udać się do urzędu gminy i dowiedzieć się, czy istnieje możliwość uzyskania warunków zabudowy na tę konkretną działkę.

Jeśli nasz klient ma status rolnika indywidualnego i jest zainteresowany kupnem działki rolnej o dużym areale z myślą o odrolnieniu części i budowie domu, to należy mu jeszcze uświadomić, że przez 5 lat od momentu nabycia nieruchomości musi wykazać się prowadzeniem gospodarstwa rolnego osobiście (na całym zakupionym terenie). I dopiero później może starać się o odrolnienie swojej ziemi.

KOWR zaczął już sprawdzać, co rzeczywiście dzieje się na takich działkach.

I to jest bardzo niepokojące, bo wszystko prawie już jest pod kontrolą.

Jako rolnik, nasz klient może skorzystać z budowy zagrodowej (po 5 latach od kupna ziemi), ale i tak musi w urzędzie gminy złożyć odpowiedni wniosek. Gmina określa wtedy, jaką minimalną powierzchnię może mieć siedlisko. Ziemia pod budowę zagrodową, nadal ma statut ziemi rolnej.

To chyba tyle jeśli chodzi o nabycie działki rolnej.

Nie każdy klient będzie zainteresowany, nie każdemu będą odpowiadały ustawowe ograniczenia i zakazy, ale każdy nasz klient musi od nas zawsze uzyskać wszelkie informacje i odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości.

Dlatego tak ważne jest śledzenie na bieżąco wszelkich działań ustawodawcy (zwłaszcza, że co chwila coś się zmienia).

O etapach i problemach związanych z odrolnieniem działki przeczytacie w osobnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *