Kupno działki – rodzaje działek
Temat, który podjęłam dzisiaj, jest bardzo obszerny, dlatego też kilka słów wprowadzających w temat.
Informacje tu zawarte kieruję zarówno do pośredników, jak i bezpośrednio do klientów marzących o swym własnym kawałku ziemi.
Zacznijmy może od rodzajów działek, ich wartości, przeznaczenia, lokalizacji itp.
W kolejnych wpisach omówię dokładnie poszczególne rodzaje działek oraz poruszę wszystkie tematy, które przychodzą mi na myśl w związku z działkami.
Aby móc zaproponować klientowi wybór odpowiedniej działki, najpierw musimy dowiedzieć się konkretnie, czego poszukuje. Czy na działce chce miło spędzać weekendy, czy wybudować dom, zarabiać, czy też ma jakieś swoje pomysły, które powinien nam zdradzić, abyśmy mogli zaproponować mu odpowiednią ofertę.
Ale żeby zaproponować klientowi ofertę, sami musimy znać podział gruntów i ich przeznaczenie.
W Polsce wyróżniamy sześc podstawowych rodzajów działek:
Każda z nich, jak już same nazwy wskazują, ma inne przeznaczenie, a także cenę.
Do najtańszych należą działki leśne. Zakup takiej działki jest w zasadzie bardzo szybki i dość tani, jednak wybudować na niej nie można właściwie nic. Można pojechać z kocem i się poopalać, pooddychać świeżym powietrzem i wrócić na noc do domu (jeśli jest blisko). Do tego będziemy mieli zakaz wycinki, a także obowiązek dolesiania.
Warto jednak zaproponować kupno takiej działki klientom, którzy nie mają pomysłu na przyszłość, a chcą mieć kawałek swojego gruntu. Być może w przyszłości zmieni się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i działka bardzo dużo zyska na wartości. Można tez doradzić, aby po kupnie starać się o odlesienie. Jest to proces długi, żmudny i dla klienta, który szybko chce np. budować dom, nieopłacalny. Natomiast klientom, którzy zdecydują się na zakup tylko dlatego, aby ulokować swoje zaoszczędzone pieniądze i nie oczekują niczego więcej na daną chwile, zakup takiej działki jak najbardziej możemy polecać.
Działki rolne również nie nalezą do drogich (chyba najtańsze na rynku), ponieważ są one przeznaczone wyłącznie pod produkcje rolną i zostały uznane za użytki rolne (produkcja roślinna, ogrodnicza lub zwierzęca). Aby móc na niej budować, klienci decydują się na zakup z myślą odrolnienia. Jest to, tak jak przy działkach leśnych procedura długotrwała i kosztowna. Trzeba usiąść z klientem i przeanalizować wszystkie etapy i koszty odrolnienia. Wtedy może się okazać, że lepszym pomysłem, byłoby kupno innego rodzaju działki. Zresztą działkę rolną nie każdy może kupić w chwili obecnej, po zmianie przepisów, ale o tym dokładniej w części dotyczącej wyłącznie działek rolnych.
Kupno działki siedliskowej, tak jak rolnej, nie jest możliwe przez każdego. Musi to być osoba będąca rolnikiem. Istnieje jeszcze kilka uwarunkowań, o czym dokładniej w artykule dotyczącym działek siedliskowych.
Jeśli działki rolne i siedliskowe są przeznaczone tylko dla rolników, to czym się różnią?
Na działce siedliskowej rolnik może wybudować takie obiekty, które pomagają mu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego np. obory, stajnie, chlewnie itp. Można też na takiej działce wybudować dom, jeśli w jego skład będzie wchodził budynek gospodarczy (tzw. zabudowa zagrodowa).
Trzeba tez wiedzieć i informować naszych klientów, że działka siedliskowa to obszar wydzielony na działce rolnej, który nie traci swojego rolnego charakteru.
Ogromna popularnością cieszą się działki rekreacyjne (zwłaszcza teraz, w okresie pandemii). Pośrednik ma w swojej ofercie takie działki, ale trzeba powiedzieć klientowi, że może wybudować na niej dom letniskowy.
Pod pojęciem działek rekreacyjnych najczęściej kryją się działki ROD (rodzinne ogrody działkowe). W takim przypadku musimy być zameldowani w mieście, w którym chcemy nabyć taką działkę.
A nabywając ROD, nie stajemy się jej właścicielem. Mamy prawo wybudować dom letniskowy i przy kupnie płacimy za prawo do korzystania z działki oraz za sam dom, który przechodzi na naszą własność.
Jeśli jednak klient jest zainteresowany działką rekreacyjną na Mazurach, a mieszka w Krakowie, to tez oczywiście może kupić działkę rekreacyjną, ale nie może to być ROD.
Często spotykamy się z sytuacją, kiedy obecny właściciel działki ma decyzję gminy o warunkach zabudowy, Można taką decyzję przenieść na kupującego, ale w dalszym ciągu będzie mógł tam być wybudowany tylko budynek letniskowy.
Największą popularnością wśród inwestorów indywidualnych cieszą się działki budowlane.
Trzeba oczywiście załatwić wiele spraw urzędowych, które do najprzyjemniejszych nie należą, ale jeśli myślimy o wybudowaniu sobie własnego domu, to taka działka będzie najlepszą inwestycją.
Trzeba się liczyć z tym, iż koszty takich działek są dość wysokie, zwłaszcza jeśli teren znajduje się w samym mieście, bądź na jego obrzeżach.
Sprawy, które musi znać pośrednik nieruchomości, dotyczące działek budowlanych opisałam w artykule dotyczącym wyłącznie działek budowlanych. Ze wskazówek może także skorzystać każdy noszący się z zamiarem kupna działki budowlanej.
Przed zakupem działki, a także przed przyjęciem oferty, należy koniecznie pojechać na daną działkę. Po przyjęciu oferty należy także tam pojechać, już samemu, bez właściciela. Zobaczyć jak wygląda w czasie deszczu czy opadów śniegu. Bardzo pomocne stają się również rozmowy z sąsiadami.
Działki inwestycyjne są to działki, na których możliwa jest zabudowa, często zwana uciążliwą. To może być np. teren przeznaczony pod budowę fabryki, złomowiska, magazynów, hal.
To także działki, które są poszukiwane przez deweloperów pod inwestycje mieszkaniowe.
Ceny takich działek są najwyższe i ciągle minimalnie, ale rosną.
Jeśli macie jakieś swoje propozycje zagadnień, do poruszenia w temacie dotyczącym działek, to czekam na kontakt.