Kupno działki rekreacyjnej (ROD) – Poradnik
Działki rekreacyjne cieszą się ogromną popularnością wśród klientów biur nieruchomości, a także indywidualnych pośredników, zwłaszcza teraz, gdy przez prawie dwa lata byliśmy właściwie wszyscy zamknięci w czterech ścianach, w związku z pandemią.
Działka rekreacyjna stała się najłatwiejszym sposobem na wyrwanie się z bloków i pooddychanie świeżym powietrzem, na swoim własnym kawałku ziemi.
W polskim prawie budowlanym nie funkcjonuje pojęcie działki rekreacyjnej, ale uznaje się, iż są to grunty przeznaczone wyłącznie pod rekreację i wypoczynek.
Na takich terenach nie możemy budować domu jednorodzinnego, a jedynie dom służący do rekreacji, czyli tzw. domek letniskowy.
Utarło się w powszechnej opinii, iż działki rekreacyjne to Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD).
W większości przypadków tak jest, jednak pojęcie działki rekreacyjnej jest dużo szersze.
Inne są także uwarunkowania co do zabudowy ROD, a działek rekreacyjnych w górach, nad morzem czy nad jeziorami.
Jak stajemy się właścicielem ROD?
Po prostu nie stajemy się właścicielem. Jesteśmy tylko dzierżawcami terenu, który najczęściej należy do Skarbu Państwa czy też jednostek samorządu terytorialnego i stowarzyszeń ogrodowych.
Naszą własnością stają się zabudowania wzniesione przez nas na takiej działce.
Pamiętać tutaj należy , że na działkach rekreacyjnych ROD możliwa jest zabudowa domkiem do 35m² .
Na ogół są to małe działki, najczęściej 300-400m².
Aby stać się dzierżawcą takiej działki możemy szukać ogłoszeń w internecie. Ceny ostatnio przekraczają nawet 100 000,00 zł. Poza tym możemy udać się do interesującego nas ogródka działkowego i zapisać się na listę oczekujących prowadzoną przez zarząd ROD. Często na bramach wejściowych do ROD wieszane są ogłoszenia o odstąpieniu działki, może więc z takiej formy pozyskania działki uda nam się skorzystać.
Na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim dzierżawcą nie staniemy się w momencie zapłacenia wymaganej kwoty dotychczasowemu dzierżawcy. Musimy podpisać poświadczoną notarialnie umowę przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej. Zarząd musi taką umowę zaopiniować i wydać decyzję. Jeśli nie wyda jej w ciągu dwóch miesięcy od przedłożenia dokumentów, przyjmuje się, że decyzja jest zatwierdzona. Warto więc przed wyjęciem pieniędzy z kieszeni przespacerować się do Zarządu ROD i upewnić się, że nie będzie żadnych problemów z przeniesieniem prawa do dzierżawy.
Jeszcze jedna ważna informacja.
Aby stać się dzierżawcą ROD musimy mieszkać w danym mieście lub pobliżu. Zarządy no ogół nie wyrażają zgody na dzierżawę dla osób z innych województw. Dlatego należy przed przeniesieniem praw, sprawdzić jeszcze i te informacje (każdy zarząd ogródków ma swój oddzielny regulamin).
Jeśli kupujemy działkę rekreacyjną z dala od naszego miejsca zamieszkania, powinniśmy sprawdzić wszystkie powyższe informacje oraz jeszcze kilka dodatkowych.
Pamiętać musimy, aby nie były ro grunty rolne. I to musimy sprawdzić, bo potem będzie kłopot z uzyskaniem pozwolenia na budowę jakiegokolwiek budynku. Chyba, że MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) stanowi inaczej.
Na działce rekreacyjnej możemy wybudować dom nie wyższy niż dwukondygnacyjny, do 150m² . Ale będziemy musieli starać się o warunki zabudowy, tak jak przy działce budowlanej. Jednak szczegółowe warunki zabudowy zależą od gminy, w której kupić chcemy działkę, więc najpierw warto to sprawdzić.
Jeśli natomiast chcemy wybudować typowy domek rekreacyjny, to bez pozwolenia na budowę możemy postawić dom do 35m², tak samo, jak w ROD.
Nawet na dom do 70m², propagowany teraz przez Polski Ład będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę, gdyż działka rekreacyjna, nie jest działką budowlaną.
O zakupie działki rekreacyjnej, która ma więcej niż 3600m² i leży w innej gminie niż ta, w której mieszkamy, należy powiadomić gminę właściwą dla położenia działki (zapis Prawa budowlanego).
W przeciwieństwie do działek rekreacyjnych ROD, typową działkę rekreacyjną kupujemy na własność, z aktem notarialnym. Możliwe jest również, co ważne, uzyskanie kredytu pod zakup takiej działki.
Działki rekreacyjne są dużo tańsze niż typowe działki budowlane, ale przed zakupem należy sprawdzić MPZP lub jeśli go nie ma to WZ (warunki zabudowy).
Jeśli chcemy zarabiać na kupionej działce, to należy wziąć pod uwagę tereny atrakcyjne wypoczynkowo. Kupimy mniejsza działkę, ale w atrakcyjnym miejscu, która może nam generować dochód.
Jeśli natomiast szukamy działki dla siebie, to warto poszukać miejsc mało obleganych przez turystów. Za te same pieniądze kupimy metrażowo większą działkę i będziemy cieszyć się spokojem.
Nawet jeśli wybudujemy dom na działce rekreacyjnej, to pamiętać należy, że zawsze jest to dom służący rekreacji i wypoczynkowi, a nie dom całoroczny (mimo tego, ze moglibyśmy mieszkać w nim przez cały rok, bo tak go wybudowaliśmy i urządziliśmy).
Przed zakupem warto sprawdzić wszystkie informacje dotyczące danej działki. Jeśli nie jesteśmy w stanie, jako kupujący, zrobić tego samemu, to zwróćmy się do agenta nieruchomości.
On najlepiej będzie wiedział, jakich informacji i gdzie szukać.