Co to jest loft i styl industrialny?
Pojecie loftu pojawiło się już pod koniec XIX wieku w Londynie i Paryżu.
Sławę jednak zyskało dopiero w połowie XX wieku, kiedy mieszkania w poprzemysłowych budynkach zaczęły powstawać w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku.
Na ogół były to mieszkania urządzane w starych fabrykach czy halach, z nieotynkowanymi ścianami, wysokie, z rurami na wierzchu i innymi pozostałościami po dawnym przeznaczeniu budynku. Mieszkania na początku były dość tanie, często wynajmowali je artyści na swoje pracownie. Na początku mało sob mieszkało w takich lokalach, ponieważ brak było w nich ciepłej wody.
Do Polski trend na lofty przyszedł w latach 90 – tych XX wieku, kiedy chcieliśmy za wszelką cenę, jak najszybciej dorównać „zachodowi”.
Dziś loftem nazywamy nie tylko mieszkania w starych, rewitalizowanych budynkach przemysłowych. Często pod tym pojęciem spotkamy także nowe wnętrza, o specyficznej architekturze.
W społeczeństwie jest dość duże zapotrzebowanie na tego typu mieszkania, więc wychodząc naprzeciw gustom klientów, deweloperzy budują takie mieszkania w nowych blokach. Reklamują je później jako soft lofty, czyli mieszkania w nowych budynkach projektowanych na wzór dawnych obiektów przemysłowych. I trzeba tutaj zaznaczyć, że nie nalezą one do tanich, ale są tańsze (a więc bardziej dostępne) od zwykłych loftów.
Najczęściej na zakup lokali typu loft decydują się osoby, które chcą mieszkać w mieście, ale marzą, aby ich mieszkanie miało indywidualny charakter.
Loft to przede wszystkim mieszkania wysokie, z dużą otwartą przestrzenią, często bez ścian działowych, z dużymi wysokimi oknami.
Deweloperzy proponują mieszkania o wysokości od 400 cm wzwyż, a standard mieszkań w bloku to na ogół 260, 270 cm.
Okna w loftach są najczęściej bardzo duże, ze szprosami (linie drewniane lub metalowe, dzielące okno na mniejsze części). Aby utrzymać dawny styl nie zasłania się ich, czasami jednak stosuje się rolety.
Jeśli mieszkania znajdują się w rewitalizowanych magazynach czy halach przemysłowych, to ich zaletą są zachowane dawne elementy, takie jak np. stalowe rury czy przewody wentylacyjne, odsłonięte belki konstrukcyjne.
Loft to mieszkanie komfortowe, przestronne, funkcjonalne, dla ludzi kochających luksus i niebanalne, często ekstrawaganckie rozwiązania.
Styl industrialny
Dziś styl loftowy in. zwany industrialnym (z ang. industrial = przemysłowy) kojarzy się nam z czerwoną cegłą na ścianach i szarym betonem, wysokimi pomieszczeniami i dużymi oknami. Kolory są bardzo stonowane i w wyposażeniu przeważa czerń, szarość i biel. Oczywiście każdy dodaje coś od siebie, aby wnętrze nabrało indywidualnego charakteru.
Do aranżacji wnętrz najczęściej wykorzystuje się szkło, metal oraz beton. Obecnie podłogi betonowe zastępowane są surowymi deskami czy np. wylewkami z żywicy epoksydowej, imitacją kamienia lub marmuru.
Co jeszcze można powiedzieć o stylu industrialnym?
Na pewno mieszkania w takich pomieszczeniach nie są depresyjne. Mamy dość dużą przestrzeń, widno, dużo światła słonecznego, dużo powietrza, a więc człowiek o wiele lepiej się czuje psychicznie i fizycznie, niż np. w mieszkaniu w bloku z płyty, gdzie na 45 m² często mamy 3 pokoje.
Styl industrialny charakteryzuje się niewielka ilością ścian działowych, dlatego też często w blokach można spotkać takie rozwiązania, gdzie salon jest połączony z kuchnią i jadalnią.
Nie musimy być właścicielami walego loftu, jeśli chcemy urządzić sobie jedno z pomieszczę w stylu industrialnym.
Często na styl industrialny urządzane są mieszkania w starych kamienicach. Przede wszystkim dlatego, że mieszkania takie są wysokie. Bardzo łatwo dobudować w nich antresolę i schody oraz zadbać o minimalistyczny wystrój.
Dużą rolę odgrywają dodatki i meble. Najlepiej sprawdzą się meble z tzw. drugiej ręki, połączenie metalu i drewna, regały i krzesła metalowe, żarówki bez kloszy, lampy podobne do miniaturowych latarni itp.
Tak jak pisałam wcześniej mamy lofty i soft loty. W tych drugich architekci proponują już nieco więcej koloru, najczęściej pastelowego i większą ilość dodatków. Mieszkania tak urządzone sprawiają wrażenie bardziej przytulnych.
Loft to mieszkanie w zrewitalizowanych budynkach dawnych fabryk, hal magazynowych lub w budynkach nowych, budowanych na wzór starych obiektów przemysłowych. Wnętrza typu loft narzucają niejako sposób ich aranżacji, więc kupując takie mieszkanie trzeba być bardzo przekonanym, co do wystroju wnętrza.
Styl loftowy zaś, to wyposażenie wnętrza. Nie wymaga on zbyt dużych nakładów finansowych.
Nawet jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami loftu, a podoba nam się wystrój w stylu industrialnym, to możemy go sobie zafundować w swoim własnym M, w bloku.