Zakończenie budowy domu i formalności z tym związane

Nasz dom już stoi, z zewnątrz prezentuje się wspaniale, zbliżamy się więc do końca budowy.

Jednak wbrew pozorom, przed nami jeszcze dużo pracy.

Po stanie surowym zamkniętym przychodzi etap prac montażowych i wykończeniowych, które sprawią, że będziemy mogli się wprowadzać do naszego nowego domu.

Prace montażowe

Do zrobienia na tym etapie należy wymienić takie prace, jak m.in.:

– docieplenie poddasza

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wełnę mineralną, piankę, styropian a ostatnio także modną celulozę. Ocieplenie jest bardzo ważnym elementem prac, gdyż przez poddasze nieocieplone może „uciekać” nawet 25% ciepła.

– montaż parapetów wewnętrznych

Cena za tę część prac zależy w dużej mierze od materiału, na jaki zdecydujemy się. Mamy więc do wyboru: drewno, postforming (płyta wiórowa pokryta trwałym laminatem matowym lub z połyskiem), PCV, konglomerat, kamień lub marmur.

– ułożenie podłóg

Ważnym elementem w nowo wybudowanym domu jest izolacja podpodłogowa (chudy beton, folia lub papa, styropian, folia polietylenowa, jastrych (in. wylewka) i dopiero później układanie podłogi.

– biały montaż w łazience

– położenie płytek i paneli (posadzki)

Najwygodniej jest zacząć od ścian, (nie marnujemy czasu oczekując na całkowite związanie zaprawy) a dopiero później układać podłogi.

– instalacja ogrzewania (kotły, pompy, rury), jeśli nie została wykonana w poprzednim etapie budowy

– montaż urządzeń grzewczych (kominek, piec, grzejniki lub folie grzewcze)

– montaż drzwi wewnętrznych

– inne prace montażowe

Czas prac na tym etapie jest dość trudno określić. Wszystko zaleczy od naszej ekipy budowlanej, bądź specjalistów (elektryk, malarz, glazurnik, parkieciarz) zatrudnianych przez nas bezpośrednio.

Znaczenie ma również wielkość naszego domu, jak i złożoność projektu.

Prace wykończeniowe

Wbrew pozorom jest to przyjemny, ale bardzo trudny etap przy budowie domu. Musimy zaplanować i kopic wszystkie elementy wyposażenia. To na nas będzie ciążył obowiązek wyboru koloru płytek do kuchni czy łazienki, koloru farb, zaplanowania i zakupu umeblowania, itd.

Zbliżamy się do końca prac związanych z budową domu, ale jeszcze musimy pamiętać o:

– wykończeniu kuchni i łazienki

– wykonaniu ścian działowych (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej)

– położeniu tynków i gładzi gipsowej

– szpachlowaniu ścian,

– malowaniu ścian

– wykończeniu piwnicy oraz poddasza (jeśli są)

– instalacji lamp, gniazdek i włączników elektrycznych

wykończeniu elewacji (ocieplanie, tynkowanie)

– innych pracach wykończeniowych

Koszt tego etapu prac budowlanych to ok. 40% całości kosztów budowy.

Zakończenie budowy – formalności

Koniec prac budowlanych i wykończeniowych nie oznacza dla nas końca budowy.

Pozostaje nam jeszcze:

– zebranie dokumentów do zakończenia budowy (art. 57, Prawo budowlane)

Musimy skompletować i złożyć dokumenty w wojewódzkim lub powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.

Wymagane dokumenty, to m.in.:

* uzupełniony dziennik budowy

* oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa oraz o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy

* potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy

* dokumentacja powykonawcza geodezyjna, przygotowana przez geodetę

* umowy z dostawcami mediów

* kopia świadectwa energetycznego (jeżeli dom będziemy chcieli wynająć lub sprzedać)

Dzięki informacjom zawartym w świadectwie można określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym oszacować czekające nas koszty. Świadectwa charakterystyki energetycznej są ważne przez 10 lat od daty sporządzenia, jeśli w tym czasie nie były przeprowadzane w domu żadne prace budowlano-instalacyjne.

– złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy albo wniosku o pozwolenie na użytkowanie (gdy w planach jest zamieszkanie w nieukończonym domu). Mamy na to 14 dni od dnia zakończenia robót budowlanych. Od lipca 2021 roku zawiadomienie o zakończeniu budowy można złożyć online.

Jeżeli nie otrzymamy żadnego pisma a nadzór budowlany nie wniósł sprzeciwu w ciągu 21 dni (tzw. milcząca zgoda), to możemy zacząć się po tym terminie wprowadzać do naszego domu.

Od 12 kwietnia 2023 roku obowiązuje (Dz.U.2023.682) znowelizowane prawo budowlane, w którym jest mowa o rozszerzeniu zasady oddawania do użytkowania obiektów budowlanych w drodze zawiadomienia o zakończeniu budowy.

– złożenie wniosku o nadanie numeru porządkowego

Numer porządkowy jest nadawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek musi zawierać adres i numer działki. Tabliczkę z numerem umieszcza się w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku, natomiast jeśli dom jest usytuowany w głębi działki, drugą tabliczkę należy umieścić na ogrodzeniu.

– zameldowanie

– złożenie formularza o obiektach budowlanych, celem obliczenia podatku od nieruchomości

W sytuacji wybudowania nowego budynku obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona lub ewentualnie rozpoczęto użytkowanie budynku (druk IN-1).

– zamieszkanie

Jeśli przebrniemy przez wszystkie etapy procesu budowlanego domu, to zgodnie z ostatnim punktem możemy już w swoim domu zamieszkać

Naturalnie jeszcze przed nami etap umeblowania całego domu (albo tych pomieszczeń, z których będziemy korzysta w pierwszej kolejności, jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużymi finansami). Meblowanie może odbywać jednak się etapami. Najważniejsze, aby kuchnia i łazienka były wyposażone we wszystkie potrzebne sprzęty i urządzenia.

Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu przybliżyłam Wam wszystkie etapy budowy domu. Tak jak pisałam już wcześniej, nie ma dokładnie sprecyzowanych w naszym prawie nazw kolejnych etapów budowy, więc zakres prac u dwóch inwestorów odnośnie np. stanu surowego otwartego, może się różnić.

Nie zmienia to jednak faktu, że warto zna podstawowe zagadnienia i założenia do realizacji na wszystkich etapach budowy. Oczywiście bardzo pomocny będzie dla nas dobry i sprawdzony kierownik budowy a także inspektor nadzoru inwestorskiego.

Przebrnęliśmy więc przez wszystkie etapy budowy domu.

Jeśli było nas stać nas na ekipę budowlaną, to szybko udało die zakończyć wszystkie prace, dłużej będzie natomiast trwała budowa metodą gospodarczą, ale przy dobrej organizacji nie powinniśmy zostać zaskoczeni przez jakiekolwiek problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *