Styl prowansalski w wystroju wnętrz – charakterystyka

Prowansja to region w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, kojarzący się z przepięknymi polami lawendy. To nie tylko Marsylia, Awinion, Nicea czy Cannes, ale przede wszystkim małe miasteczka i wsie z brukowanymi uliczkami, urokliwymi, kamiennymi domami i zielonymi gajami oliwnymi oraz fioletowymi polami lawendy.

Ogólna charakterystyka

W wystroju wnętrz styl prowansalski najłatwiej rozpoznać po kolorystyce. Kolorami Prowansji są lawendowy fiolet, niebieski, kremowy i żółty. Nie można również zapominać o wszystkich odcieniach kolorów naturalnych kamieni a także o ochrze. W Prowansji są duże złoża tego minerału w odcieniach od brunatnego do żółtego. Barwnik wykorzystywano do produkcji farb i zdobienia przedmiotów z ceramiki. Zagościły też takie kolory w wiejskich prowansalskich domach.

Cała kolorystyka jest zaczerpnięta bezpośrednio z krajobrazu Prowansji.

Wnętrze w stylu prowansalskim to ciepły i przytulny luksus.

Połączenie elegancji i szyku kojarzącego się z Francją oraz wiejskiego wypoczynku wakacyjnego. Przedmioty i materiały charakterystyczne dla tego stylu wykonane są z najlepszych naturalnych surowców.

Meble najczęściej wykonane są z drewna lub wikliny, obrusy, zasłony, firanki, abażury, poszewki na poduszki z naturalnego lnu i bawełny, czasami weluru.

Ważnym elementem wystroju jest kamień.

Kamienny może być kominek czy też okładzina ścienna. Na podłodze możemy położyć wykładzinę imitującą kamienne płytki.

Ściany powinny być utrzymane w pastelowej kolorystyce, począwszy od bieli po piasek, żółty, krem, niebieski, lawendowy, oliwkowy czy ochrę.

Błękity, jasna zieleń i lawenda najlepiej sprawdzą się w sypialni. Kolorystyka taka pozwoli na wyciszenie się i spokojny sen.

Pozostałe kolory można łączyć ze bosa zarówno w salonie, jak i kuchni, łazience czy pokoju dziecinnym (jeśli chcemy cale wnętrze utrzymać w tym samym stylu).

W ogóle kolory stylu prowansalskiego wprowadzają domowników w stan odprężenia.

Jeśli nasze sufity posiadają belki, to dobrze jest je zostawić zaimpregnowane, w naturalnym stanie, a resztę sufitu wykończyć tradycyjnie na biało.

Szczęśliwi posiadacze domów,powinni zachować fragmenty starego muru czy cegły, wyeksponować je, nie tylko we wnętrzu.

Natomiast, jeśli oglądamy urządzone w stylu prowansalskim mieszkanie w bloku, to często podłogi są kamienne lub wyłożone marmurowymi płytkami, natomiast na ścianach, poza zwykłymi pastelowymi farbami, stosuje się tapety z przetarciami, imitującymi surowy wapień.

Wnętrze w stylu prowansalskim musi być jasne (dużo światła słonecznego) i sprawiać wrażenie lekkiego, przytulnego, ale eleganckiego.

Musimy się czuć w tym wnętrzu spokojnie, bezpiecznie i pogodnie.

Meble

Ważnym elementem wystroju jest stół. Musi to być mebel wykonany przede wszystkim z litego drewna; kształt ma tutaj już mniejsze znaczenie.

Poza jednym dużym drewnianym stołem, w innych pomieszczeniach mogą się znaleźć mniejsze stoliki na rzeźbionych nóżkach.

Nad stołem powinien zawisnąć żyrandol z kutego żelaza, ewentualnie kuty kandelabr.

Pozostałe meble w wystroju wnętrza takie jak krzesła, komody, szafy, serwantki są również drewniane, najczęściej sosnowe, z bardzo bogatymi zdobieniami w stylu ludwikowskim. Każdy szczegół takich mebli jest bardzo dopracowany, zwraca się szczególną uwagę na detale. Bardzo często meble są bielone.
Jeśli urządzamy wnętrze w tym stylu, to powinniśmy szukać mebli na targach staroci lub kupić meble nowe, ale postarzane.

Fotele czy kanapy najczęściej obite są naturalnymi materiałami z motywem kwiatów. Niekoniecznie tylko lawenda musi królować w wystroju wnętrza, ale jeśli inne kwiaty, to tylko polne.

W łazience np. doskonale będzie wyglądać wanna na zonkach, oczywiście bez zabudowy. Baterie w łazience i kuchni należałoby zamontować stare lub na takie stylizowane.

Dodatki

Nie może zabraknąć dodatków, tak jak w każdym wnętrzu, podkreślających styl, w jakim urządziliśmy mieszkanie a także niecharakteryzujących samych domowników.

Na oknach powinny zagościć ręcznie malowane doniczki z kwiatami i ziołami. Wiele drobnych ozdób można już kupić w naszych sklepach z wystrojem wnętrz. Każdy może się tutaj kierować swoimi odczuciami i wrażeniami estetycznymi.

Pamiętajmy tylko, aby uchwycić ten francuski klimat, gdzie ozdoby i ornamenty w wyrazistych kolorach oglądamy na tle pastelowych ścian.

Wszystkie dodatki muszą podkreślać romantyczny charakter stylizacji.

Często wykorzystuje się do dekoracji rożnej wielkości pobielane kosze na pieczywo czy owoce.

W każdym szanującym się domu utrzymanym w stylu prowansalskim nie może zabraknąć wspominanej wcześniej lawendy. Może to być doniczka z kwitnącym fioletowo kwiatem lub chociażby woreczek z suszem, który będzie rozsiewał wokół przepiękny zapach.

Jeżeli nie mamy jak urządzić całego domu czy mieszkania w stylu prowansalskim, a chcemy mieć chociażby jego namiastkę, warto kupić kilka ręczników z motywem lawendy, świec w kolorze lila, podkładek pod szklanki lub talerze, doniczek ceramicznych i już stworzymy sobie namiastkę tego francuskiego klimatu.

Jeśli będziemy pamiętać, że styl prowansalski, to styl dawnej francuskiej arystokracji spędzającej wakacje w Prowansji, to nie powinniśmy mieć trudności z wyposażeniem swojego wnętrza.

Warto oczywiście również śledzić wydawnictwa dotyczące wystroju wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *