Stan surowy zamknięty – trzeci etap budowy domu

Stan surowy zamknięty, to kolejny etap prac przy budowie domu, po stanie zerowym i stanie surowym otwartym.
Etap ten dąży, jak sama nazwa wskazuje, do zamknięcia budynku (wszystkie otwory okienne i drzwiowe są zamknięte).

Ukończenie prac związanych ze stanem surowym zamkniętym, to już powód do satysfakcji, gdyż oznacza to, że prawie połowa robót związanych z budową naszego domu jest ukończona.
Tak jak przy poprzednich etapach, tak i teraz, należy dokładnie w umowie z wykonawcami określić zakres prac do wykonana, gdyż tylko umowa będzie dokumentem rozstrzygającym w razie ewentualnych sporów z wykonawcami.
Trzeba mieć na uwadze to, że prawo w Polsce nie określa, co należy do stanu surowego zamkniętego. To my musimy uzgodnić indywidualnie zakres robót, opierając się na normach zwyczajowych.

Prace, jakie należy wykonać w etapie surowym zamkniętym

Jako najważniejsze prace tego etapu budowy domu należy wymienić:

– budowę docelowego ogrodzenia ( w tym najpierw uporządkowanie terenu budowy)

Art. 9 i 10 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U.2003.47.401) mówią o konieczności ogrodzenia terenu budowy. Jest to ogrodzenie tymczasowe. Ale możemy od razu użyć materiałów, jakie nam pasują i ogrodzić teren w sposób już docelowy.

– wykonanie instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej – bez montażu urządzeń

Po montażu instalacji trzeba je odpowiednio przetestować.
Aby uniknąć podwójnych opłat i czasu na szukanie specjalistów, właśnie dlatego zatrudniamy od razu certyfikowanych instalatorów, którzy przetestują instalacje i dokonają ich odbioru.
Po odbiorze i sprawdzeniu instalacji elektrycznej, gazowej i sanitarnej, osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim ewentualnie osoby posiadające uprawnienia budowlane w takiej specjalności, sprawdzają przewody dymowe i wentylacyjne.

– wylanie posadzek

Często wykonuje się czynności przygotowawcze pod przyszłe podłogi.
Ważnym elementem jest zaizolowanie płyt podłogowych na gruncie i ułożenie podkładów, na których później znajdzie się posadzka.

– położenie szlicht i tynków wewnętrznych

Tynk to nie tylko estetyka wnętrza, lecz także ochrona przed szkodliwym działaniem wilgoci czy nawet pożarem. Tynki wewnętrzne mogą stanowić ostateczne wykończenie powierzchni ścian lub być bazą pod wszelkie okładziny, jak np. płytki ceramiczne czy gładzie. Aby tynki dobrze trzymały się podłoża i równomiernie wysychały, temperatura pomieszczeń nie powinna być niższa niż 5°C, a tyle właśnie będzie nam gwarantować stan surowy zamknięty.

– murowanie ścianek działowych
Najczęstszym błędem popełnianym przy tych pracach jest brak oddzielenia ścianki od podłoża. Najpierw należy postawić ściany działowe, dopiero później wykonywać posadzki.

– montaż balustrad na balkonie (jeśli jest)

– montaż okien, ewentualnie jeszcze rolet czy żaluzji zewnętrznych oraz bramy garażowej, jeśli garaż znajduje się w bryle budynku

Obecnie jest na rynku wiele firm, które mają w swojej ofercie dostosowanie kolorystyki okien, drzwi i bram garażowych do koloru elewacji, dachu i orynnowania, a nawet ogrodzenia.
Warto skorzystać z takiej oferty, gdyż ułatwi nam to dobo wszystkich potrzebnych elementów. Monterzy z takich firm najczęściej przyjeżdżają na miejsce budowy i dokonują bardzo dokładnych pomiarowa utworów okiennych.
Przed montażem okiem warto jeszcze ewentualnie zastanowić się nad stałymi przeszkleniami (nieotwieranymi oknami) w niektórych miejscach, co znacznie może nam pozwolić na obniżenie kosztów.

– montaż parapetów zewnętrznych

Powinny być one montowane w każdym oknie narażonym na działanie czynników zewnętrznych, gdyż ich rolą jest właśnie ochrona przed deszczem, śniegiem, gradem.

montaż drzwi wejściowych

– docieplenie elewacji

Potrzebni specjaliści

Na tym etapie będziemy potrzebować wielu specjalistów. Jeśli na początku budowy podpisaliśmy umowę z firmą budowlaną na kompleksową obsługę całej budowy, to niczym nie musimy się przejmować. Jeśli zaś podpisujemy umowy z wykonawcami poszczególnych robót, to na tym etapie musimy znaleźć jak najlepszych fachowców, najlepiej certyfikowanych instalatorów: sanitarnych, elektryki , gazowych, poza tym kominiarza, monterów okien, drzwi, alarmu a także ekipy, która będzie odpowiedzialna za wykonanie szlicht i tynków. Potrzebna nam będzie także ekipa, która posprząta teren budowy i wykona ogrodzenie.

W momencie ukończenia tego etapu budowy, nasz dom będzie już odpowiednio przygotowany do zimy.
Pamiętajmy, że jeśli przerywamy prace na okres zimowy, to należy opróżnić instalacje z wody.
Wszystkie prace na etapie stanu surowego zamkniętego są wykonane na zewnątrz, jednak pamiętać musimy, że czeka nas jeszcze sporo pracy, gdyż środek nieruchomości pozostaje do wykończenia.

Koszty budowy domu w stanie surowym zamkniętym

Koszt prac doprowadzających dom do stanu surowego zamkniętego, (tak jak i w poprzednich etapach) trudno dokładnie wyliczyć. Zależne to jest od wielu czynników, takich jak np. powierzchnia domu, rejon kraju, w którym dom powstaje, materiałów użytych do budowy i wykończenia.
Szacuje się, że stan surowy zamknięty stanowi 35-50% kosztów budowy domu.
Cena za m² wybudowania domu zmniejsza się wraz ze wzrostem metrażu budynku.


Po wykonaniu wszystkich prac tego etapu budowy, pamiętajmy, aby skontrolować dziennik budowy, w którym powinny się znaleźć wszystkie odbiory tego etapu prac budowlanych.
Będzie to dla nas podstawą do rozliczenia się z wykonawcami.
Stan surowy zamknięty oznacza, że wszystkie prace konstrukcyjne zostały już ukończone.

Stan surowy zamknięty oznacza, że wszystkie prace konstrukcyjne zostały już ukończone.
Często możemy się spotkać z pojęciem „stan deweloperski”. W przypadku własnej budowy, nie wydzielamy takiego etapu budowy.
Jeśli jednak stok kupuje nowy dom wybudowany przez dewelopera, to znaczy najczęściej, że dom jest wykończony w środku. Wiele jednak zalewy od treści umowy zawartej z deweloperem.

Teraz przed nami już etap zakończenia budowy oraz dopełnienia formalności we wszystkich odpowiednich urzędach, ale o tym już w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *