Remontujemy mieszkanie – etapy prac remontowych

Ostatnio ogólnie pisałam o remoncie, dziś bardziej szczegółowo przyjrzymy się poszczególnym zagadnieniom, związanym z pracami budowlanymi w mieszkaniu.

Plan lub projekt remontu

Inaczej planowanie wygląda w przypadku mieszkania, w którym mieszkamy klika czy kilkanaście lat, a zupełnie inaczej, jeśli chcemy prace budowlane przeprowadzić w mieszkaniu dopiero co kupionym z rynku wtórnego. Jeszcze inaczej planowanie prac będzie wyglądało, gdy staliśmy się właścicielami mieszkania z rynku pierwotnego.

Najczęściej remonty przeprowadza się późną wiosną lub latem, ale równie dobrze możemy zaplanować sobie takie prace na jesień czy zimę. Latem firmy mają dużo zgłoszeń, spieszą się więc z pracami i nie zawsze wykonują je rzetelnie. Jesienią czy zimą łatwiej o termin u dobrego fachowca, ale trzeba się liczyć z dłuższym terminem wykonywania prac, gdyż potrzebna jest dobra cyrkulacja powietrza, a o taką zimą nieco trudniej niż latem.

Większość z nas przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie przeprowadzenia remontu zastanawia się, od czego zacząć i co tak naprawdę jest niezbędne do wykonania.

Możemy, w zależności od budżetu, zatrudnić architekta, który przygotuje dla nas projekt prac remontowych wraz z wizualizacją.

Jeśli jednak sami będziemy wszystko nadzorować, najlepiej sporządzić listę prac do wykonania i wstępnie prace te wycenić, abyśmy wiedzieli z jakimi wydatkami przyjdzie nam się mierzyć.

Harmonogram prac powinien zawierać również ewentualne daty zamówień i dostaw oraz uwzględniać terminy określone przez wykonawców. Zawsze jednak warto zostawić sobie parę dni zapasu na poszczególne etapy prac, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Jak już uporaliśmy się z planem i zamówiliśmy dobrą i sprawdzona ekipę, warto byłoby wywiesić kartkę na klatce schodowej, aby powiadomić o pracach budowlanych sąsiadów, którzy niekoniecznie muszą być zadowoleni, jeśli będą zmuszeni słuchać kucia ścian lub wiercenia w nich dziur.

Na tym etapie można jeszcze coś dodać do naszego planu, ewentualnie zrezygnować, jeśli przekracza to nasz budżet.

Jeżeli będziemy chcieli ingerować w konstrukcje i stawiać nowe ścianki działowe bądź burzyć już istniejące, pamiętajmy o potrzebnych zgodach spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac budowlanych.

Etapy prac

Remont zaczynamy od prac konstrukcyjnych – wyburzanie starych ścian, stawianie nowych.

Zanim zabierzemy się za prace wykończeniowe, musimy zastanowić się nad stanem wszystkich instalacji w naszym mieszkaniu.

Głównie instalacji elektrycznej. I tu zapewne trzeba liczyć się z kosztami zatrudnienia elektryka. Przy wymianie całej instalacji elektrycznej jest dużo zabrudzeń
i kurzu, radzę więc zacząć od takich prac.

Poza tym musimy sprawdzić stan instalacji wodno-kanalizacyjnych czy instalacji gazowych oraz urządzeń, takich jak m.in. baterie, filtry, zawory.

Później z pracami budowlanymi przechodzimy do łazienki i kuchni.

Modernizacja będzie polegała na skuwaniu i kładzeniu nowych płytek a także wymianie i podłączeniu nowych sprzętów (kabina prysznicowa, wanna, umywalka, zlew, kuchenka gazowa czy elektryczna,baterie itp.).

Zanim przystąpimy do prac w pokojach, zastanówmy się, czy stolarka okienna i drzwiowa nie wymaga wymiany. Wymiana stolarki powinna przede wszystkim poprawić warunki termiczne w mieszkaniu, a dopiero w drugiej kolejności wygląd. Tu mamy właściwie dowolność materiałów, pamiętać jednak należy, że kolor zewnętrzny stolarki okiennej musi być taki, jak pozostałych okien w bloku.

Po przebrnięciu przez wszystkie wyżej wymienione prace, przystępujemy do wykańczania przedpokoju i pokojów.

Najpierw sufity, potem ściany, na samym końcu wymiana podłóg. Taka obowiązuje kolejność.

Tynki i okładziny ścian. Ocena wizualna tynków może być bardzo zwodnicza. Rysy i pęknięcia dość łatwo zauważyć, natomiast odspojenia tynku możemy nie zauważyć. Dobrze jest więc poświęcić trochę czasu na opukanie powierzchni ścian i sufitów. Cały nienadający się do naprawy tynk (słabo związany z podłożem), trzeba odkuć. Po prostu w takim momencie prace związane z łataniem, przestają się opłacać.

Następnie zajmujemy się podłogami. Montujemy je pod koniec remontu/wykończenia, gdy zakończone zostaną wszystkie prace brudne i mokre (powodujące wzrost wilgotności). Chodzi o to, żeby po pierwsze nie zniszczyć podłogi, a po drugie, żeby w pomieszczeniach była odpowiednia wilgotność.

Gdy już się z tym wszystkim uporamy, przychodzi czas na wykończenie ścian – a więc gipsowanie i malowanie. Wykończenia takie jak tapeta czy powłoka malarska, w czasie remontu musimy wymienić w całości.

Ostatni etap stanowią prace montażowe. Instalacja włączników, gniazdek, lamp, półek, szafek i mebli na wymiar.

Wszystkie prace powinny przebiegać w takiej kolejności jak opisałam wyżej, bez względu na to, czy wykonujemy wszystko sami, czy też zajmuje się pracami ekipa remontowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *