Zmiany w przepisach – czy pompy ciepła zostaną zakazane?

Z uwagi na wzrost cen węgla, w ostatnim roku wiele osób zdecydowało się na montaż pomp ciepła. Miały pomóc zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć koszty ogrzewania.

Okazuje się jednak, że już niedługo Unia Europejska może zakazać korzystania z pomp ciepła. Dlaczego?

Pompy ciepła – sposób na oszczędność

Jednym z najważniejszych czynników popularyzacji pomp ciepła były faktyczne oszczędności, które mogły przenieść w zakresie ogrzewana. Szalony wzrost cen węgla, czasowa niedostępność surowca oraz szkodliwy wpływ na środowisko sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło instalować pompy ciepła. To alternatywne rozwiązanie okazało się też jednym z najlepszych, gdyż pompy ciepła zużywają mniej energii niż tradycyjne piece węglowe.

Dzięki temu wielu właścicieli domów zaczęło zamieniać piece węglowe na pompy ciepła. Okazuje się jednak, że być może to tylko chwilowa ulga dla kieszeni właścicieli domów. Wszystko przez zmianę frontu w Unii Europejskiej, która przymierza się do zakazu stosowania pomp ciepła.

Pompy ciepła jednak nie takie korzystne dla środowiska?

Mimo iż pompy ciepła są bardziej opłacalne niż piece węglowe i pozwalają na spore oszczędności, okazuje się, że nie są takie idealne. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że Unia Europejska zamierza wprowadzić zmiany, których skutkiem miałoby być ograniczenie i w rezultacie zakazanie stosowania pomp ciepła.

Powodów takiej decyzji jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że niektóre modele tych urządzeń wykorzystują chłodziwo, które jest szkodliwe dla środowiska. Stąd Unia planuje wprowadzić surowsze przepisy dotyczące chłodziw, które mają być stosowane w pompach ciepła. Chodzi o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zahamowanie zmian klimatycznych.

Szkoda jednak, że planowane przepisy mają być stosowane po tym, jak większość właścicieli domów zainstalowała pompy w swoich gospodarstwach. Czy jednak przepisy te wejdą w życie i kiedy to nastąpi, na razie nie ma takich informacji. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *