Zmiany w prawie budowlanym. Kogo dotyczą?

Początek roku to czas, kiedy wiele zmian prawnych wchodzi w życie. Oprócz zmian podatkowych w zakresie najmu oraz prawa pracy nowelizacje obejmują także prawo budowlane.

To ustawa, która jest jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych. Jedną ze zmian dotyczących prawa budowlanego są regulacje dotyczące pozwolenia na użytkowanie obiektu. Co się zmieni i kogo dotkną zmiany?

Będą duże zmiany w pozwoleniu na użytkowanie obiektów

Co prawda projekt zmian prawa budowlanego w tym zakresie miał być przyjęty w III kwartale 2022 roku, jednak wciąż nie został uchwalony. Wiemy już, co się zmieni w zakresie pozwolenia na użytkowanie budynków.

Obecnie, aby obiekt mógł zostać oddany do użytkowania, konieczne jest zawiadomienie o zakończeniu budowy, złożone przez kierownika budowy do organu nadzoru budowlanego. Ten ma 14 dni na złożenie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, budynek można zacząć użytkować.

Zgodnie z proponowanymi zmianami w prawie budowlanym, nie będzie trzeba czekać już na reakcję nadzoru budowlanego. Wystarczy, że kierownik budowy złoży oświadczenie o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego lub innego małego budynku i możliwości przystąpienia do użytkowania wraz z określonymi załącznikami.

Zatem zawiadomienie organu będzie miało jedynie charakter informacyjny.

Zmiany w pozwoleniu na użytkowanie przyspieszą realizację inwestycji

Według rządzących likwidacja obowiązku uzyskania zezwolenia na użytkowanie obiektu przyspieszy proces inwestycyjny.

Dzięki tym rozwiązaniom inwestorzy nie będą po zakończeniu budowy musieli oczekiwać na przeprowadzenie procedur administracyjnych, aby móc legalnie użytkować budynek lub dom jednorodzinny wybudowany a własne potrzeby mieszkaniowe.

Jak na razie nie jest jeszcze znana data wejścia w życie nowych przepisów, gdyż nowelizacja jest nadal w fazie projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *