Zmiany w opodatkowaniu najmu w 2022 roku, czyli co każdy wynajmujący powinien wiedzieć

Od 1 lipca br. weszły w życie znowelizowane przepisy podatkowe dotyczące rozliczania najmu. To kolejny element wprowadzający zamieszanie w podatkach. Dzięki zmianom osoby wynajmujące mieszkania będą mogły do końca roku skorzystać z możliwości rozliczania najmu na starych zasadach, ale tylko za 2022 rok.

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje Polski Ład 1.0, który wystarczająco namieszał w podatkach Polakom. Zgodnie z tymi (obowiązującymi jak się okazało do 30 czerwca 2022 roku) przepisami wykluczono możliwość amortyzacji mieszkań kupionych w 2022 roku. Można było jedynie na starych zasadach amortyzować mieszkania zakupione przed tą datą i to tylko do końca 2022 roku.

Od 1 lipca mamy jednak Polski Ład 2.0, który dotychczasowe przepisy w tym zakresie zmienia. Od tej daty wszyscy właściciele, którzy na początku roku wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę rozliczania najmu, będą mogli ją zmienić przy rozliczeniu rocznym za 2022 rok na skalę podatkową. I to niezależnie od tego, czy wynajmują mieszkania prywatnie, czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Kto skorzysta na zmianach w opodatkowaniu najmu

Ustawodawca co prawda dał właścicielom mieszkań możliwość zmiany formy opodatkowania, ale jest to jednorazowy ukłon w stronę podatników. Przejście na skalę PIT jest wsteczne i dotyczy jedynie obecnego roku. Ze zmian mogą skorzystać wszystkie osoby, które wynajmują mieszkania i lokale użytkowe. Zarówno prywatni właściciele, jak i przedsiębiorcy.

Aby jednak przejść z ryczałtu na skalę PIT, należy spełnić kilka warunków i poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy, składając odpowiedni formularz podatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *