Zmiany przepisów budowlanych. Nowy obowiązek już od przyszłego roku

Od 1 czerwca 2023 roku mają wejść w życie kolejne przepisy zmieniające prawo budowlane.

Według założeń od tej daty na dużych inwestycjach, a od 2026 roku także na budowach domów jednorodzinnych ma obowiązywać dziennik budowy online.

Zdaniem ekspertów pomysł ten będzie trudny do zrealizowania. Dlaczego?

Dziennik budowy po nowemu

Wprowadzenie dziennika budowy online ma na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego. Cyfryzacja budownictwa ograniczy ilość dokumentów papierowych do minimum. To kolejny krok ku uporządkowaniu przepisów budowlanych, skrócenia procedur i terminów wydawanych decyzji.

Nowelizacja ma także poprawić transparentność procesów budowlano – inwestycyjnych. Docelowo cały obieg dokumentów związanych z budową ma zostać zmieniony z tradycyjnej na online. To istotny krok naprzód mający na celu stworzenie jednolitego systemu dokumentacji budowlanej.

Zasady działania będą proste. Każdy będzie miał swoje konto w Elektronicznym Dzienniku Budowy, w którym będzie mógł dokonywać wpisów.

Zmiany przepisów na budowie – czy to może się udać?

Mimo iż zmiany procesu budowlano – inwestycyjnego są jak najbardziej potrzebne, wiele osób ma wątpliwości czy urzędy i inwestorzy są na nie przygotowani. Nie wszyscy są entuzjastycznie nastawieni do zmian.

Prawnicy zwracają uwagę, że większość urzędów nie jest przygotowanych na tak innowacyjne rozwiązanie. Brakuje oprogramowania, sprzętu oraz przeszkolenia urzędników w tym zakresie. Sami urzędnicy również są dość sceptycznie nastawieni do nowych regulacji. Zwracają uwagę nie tylko na brak przygotowania systemu do wdrożenia, ale także na oczekiwania inwestorów.

Większość z nich wciąż woli mieć dokumentację na papierze, a nie online. Wydaje się, że tego rodzaju novum powinno być wprowadzane stopniowo, tak, aby wszystkie zainteresowane strony miały czas się do nich przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *