Złe wieści dla wynajmujących mieszkania. Czy najemcy przestaną płacić?

Okazuje się, że aż 80% właścicieli wynajmowanych mieszkań obawia się niewypłacalności najemców.

Rosnące koszty utrzymania mieszkania, galopująca inflacja i brak stabilizacji gospodarczej sprawiają, że coraz częściej wynajmujący boją się, że lokatorzy przestaną płacić czynsz. Czy ich obawy są słuszne?

Podwyżki czynszów uderzają w najemców

Obecny rok nie rozpieszcza ani wynajmujących, ani najemców. Rosnące ceny czynszu, podwyżki cen za prąd i gaz nie napawają optymizmem. Mimo iż nadal popyt na mieszkania do wynajmu jest ogromny, a podaż mała to jednak wynajmowanie przestało być pewną formą dodatkowego zarobku.

Według danych z tego roku na największych rynkach stawki czynszu wzrosły nawet o 25% w porównaniu do roku poprzedniego. Nie ma się wiec czemu dziwić, że i czynsze najmu poszły w górę.

Niestety tendencja jest nadal zwyżkowa, co oznacza, że w niedługim czasie wynajmujący będą zmuszeni kolejny raz podwyższyć opłatę za wynajem. Sytuacja ta niewiele ma wspólnego ze złą wolą właścicieli mieszkań, a rosnącymi stawkami opłat eksploatacyjnych.

Czy lokatorzy przestaną płacić czynsz za wynajem?

Perspektywa jest dość jednoznaczna. Z uwagi na ciągłe podwyżki trudno jest zaplanować swój miesięczny budżet tak, aby opłacić wszystkie zobowiązania.

Co prawda rosnące ceny mogą cieszyć właściciel mieszkań. Jednak, jeśli połączyć rosnące ceny, inflację i coraz wyższe koszty życia może okazać się, że najemców nie będzie stać na ponoszenie kosztów najmu. To może oznaczać w najlepszym wypadku opóźnienia w płatności czynszu, a w konsekwencji doprowadzić do zaprzestania płacenia w ogóle.

W szczególnie trudnej sytuacji mogą znaleźć się osoby, dla których wpływy z najmu był źródłem spłaty kredytu hipotecznego. Dlatego warto obserwować rozwój sytuacji, aby odpowiednio szybko zareagować na sytuacje, gdy najemca zaprzestanie płacenia należności za wynajem mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *