Zeroemisyjność budynków, czyli nowe regulacje Unii Europejskiej

Już niedługo wszystkie budynki w krajach członkowskich UE, a więc także i w Polsce mają być zeroemisyjne. Rada Unii Europejskiej porozumiała się co do kształtu nowych regulacji dotyczących efektywności energetycznej budynków.

Unia Europejska zajęła się efektywnością energetyczną budynków

Zgodnie z porozumieniem Rady Unii Europejskiej przyjęte zostały nowe regulacje w zakresie emisyjności budynków. Osiągnięcie porozumienia kończy negocjacje państw członkowskich nad projektem zgłoszonym przez Komisję Europejską na koniec ubiegłego roku.

Według ustaleń państwa członkowskie wymagają, aby od 2028 roku wszystkie budynki użyteczności publicznej wykazywały zeroemisyjność, czyli wykorzystywały dostępne na miejscu źródła energii odnawialnej zamiast używanych dotychczas źródeł nieodnawialnych.

Oznacza to, że wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne. W przypadku starych obiektów konieczna będzie ich modernizacja.

Poprawa efektywności energetycznej budynków prywatnych od 2030 roku

Nowe regulacje nie ominą też prywatnych właścicieli domów. Zgodnie z założeniami od 2030 roku każdy prywatny budynek będzie musiał spełniać kryteria zeroemisyjności. Dla ich właścicieli oznacza to kolejne wydatki na dom, które mają zmniejszyć wytwarzanie gazów cieplarnianych.

Kolejnym wymogiem jest także montaż instalacji elektrycznej pozyskującej energię słoneczną.

Od 2026 roku takie instalacje mają być obowiązkowe w obiektach publicznych i budynkach niemieszkalnych o powierzchni powyżej 250 mkw. W przypadku budynków mieszkalnych wymóg ten ma obowiązywać od 2029 roku.

Nowe regulacje mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynków w całej Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *