Wymiana instalacji grzewczych już niedługo obowiązkowa

Już niedługo kotły na gaz i na węgiel staną się nielegalne. Wszystko za sprawą nowych przepisów unijnych, która mają zacząć obowiązywać od 2027 roku w przypadku nowych obiektów publicznych i od 2030 roku w nowych domach.

Kogo dotyczą zmiany i czy każdy ogrzewający dom w tradycyjny sposób będzie zmuszony do wymiany instalacji?

Niektóre kotły i piece niedługo staną się nielegalne

Zgodnie z unijną dyrektywą EPBP (Energy Performance od Buildings Directive) wszystkie europejskie domu mają być zeroemisyjne. Dla właścicieli domów i mieszkań oznacza to obowiązkowy remont i wymianę dotychczasowych rozwiązań na przyjazne środowisku.

Na tej podstawie od 1 stycznia 2022 roku w Polsce miały wszystkie dotychczasowe piece zostać wymienione na nowe. Na szczęście termin ten wydłużono do 1 września 2024 roku. Po tej dacie za brak wymiany pieca na nowy grożą wysokie kary.

Jednak na tym nie koniec zmian w związku z dyrektywą unijną. Zgodnie z nią transformacja energetyczna Europy ma znacznie przyspieszyć. W praktyce ma to oznaczać konieczność montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Zakaz instalacji pieców gazowych – od kiedy?

Według przepisów z naszych domów i mieszkań mają zniknąć piece węglowe oraz kotły gazowe. Przepisy zakładają, że od 2027 roku wszystkie nowo wybudowane obiekty użyteczności publicznej, a od 2030 roku wszystkie budynki muszą być zeroemisyjne, czyli wykorzystywać energię odnawialną. Oznacza to, że nie będzie już dopuszczalne montowanie w nich pieców wykorzystujących surowce kopalniane.

Przyszli właściciele domów i mieszkań będą mieć do wyboru jako źródło ciepła sprężarkową pompę ciepła lub kocioł wykorzystujący gaz pochodzenia odnawialnego albo instalację hybrydową. Od 2027 roku dyrektywa EPBP wprowadza zakaz sprzedaży kotłów gazowych na potrzeby gospodarstw domowych, co znaczy, że nie będzie można już kupić nowego kotła gazowego w przypadku, gdy awarii ulegnie wcześniej zainstalowany.

Przepisy nie przewidują obowiązku dezinstalacji kotłów już istniejących, które mają służyć dotąd, dopóki nie ulegną uszkodzeniu uniemożliwiającym jego dalszą eksploatację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *