Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą już składać wnioski do BGK. Ruszył Prosument Lokatorski

Pod koniec ubiegłego roku szef resortu rozwoju przedstawił przełomowe rozwiązanie dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Ma na celu wsparcie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą zainstalować panele fotowoltaiczne na swoich budynkach.

Rząd ma dopłacić 50 % kosztów instalacji. Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowania.

Prosument Lokatorski ma wspomóc rozwój fotowoltaiki

Program rządu skierowany jest do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą zamontować na swoich budynkach urządzenia fotowoltaiczne. W ramach rozwiązania rząd planuje dofinansować połowę kosztów instalacji obejmujących także urządzenia wspomagające.

Przewiduje się, że czas zwrotu inwestycji, zakładając 50% dofinansowanie to 5 lat. Od 1 lutego 2023 roku wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowane instalacją fotowoltaiki mogą składać wnioski o dofinansowanie przez stronę Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na ten cel rząd planuje przeznaczyć 500 mln złotych, które pochodzą z prefinansowania z KPO. O dofinansowaniu decyduje kolejność składania wniosków, zatem wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowane dopłatami powinny się pospieszyć.

Dzięki fotowoltaice mieszkańcy bloków mogą zyskać

Program Prosument Lokatorski ma umożliwić mieszkańcom bloków produkować własny prąd i sprzedawać go do sieci. W ten sposób można będzie obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Zgodnie z przykładowym założeniem jeden blok będzie dzięki fotowoltaice w stanie wyprodukować prąd o wartości ok. 20 tys. zł. Dzięki temu mieszkańcy bloku nie będą musieli płacić za prąd w częściach wspólnych budynku i dodatkowo obniżyć własne rachunki o około 300 zł.

Nadwyżki energii według szefa resortu rozwoju mają być tak rozliczane, aby było to opłacalne dla prosumentów. Całość przekazywanej do sieci energii ma być rozliczana miesięcznie według cen hurtowych za prąd i wpływać na konto właściciel budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *