WIRON zastąpi WIBOR. Czekają nas duże zmiany w kredytach hipotecznych

Zgodnie z projektem zmiany przepisów WIRON ma już niedługo zastąpić znany dotychczas i krytykowany wskaźnik WIBOR. To od niego zależy wysokość rat kredytów hipotecznych i ich oprocentowanie. Co zmiany oznaczają dla obecnych i przyszłych kredytobiorców?

WIRON zamiast WIBOR

WIRON ma stać się jednym z decydujących wskaźników o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Dlaczego ma być lepszy niż WIBOR? Ten ostatni wskazuje wysokość oprocentowania na rynku międzynarodowym w Polsce. Nie jest on wskaźnikiem stałym, a jego wysokość poznajemy w każdym dniu roboczym około godziny 11.

Tak naprawdę służy do wyliczania wysokości pożyczki i jej oprocentowania w pożyczkach międzybankowych. Na jego wysokość wpływa wysokość stóp procentowych w Polsce.

Aby był miarodajny, powinien mieścić się między wartościami stopy lombardowej i stopy depozytowej, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Mówiąc wprost, im wyższe stopy procentowe, tym wyższy WIBOR, a my jako kredytobiorcy płacimy wyższe raty.

Co zmieni się po wprowadzeniu WIRON?

Aby ustabilizować sytuację na rynkach kredytowych, zaczęto wdrażać systemy do wprowadzenia nowego wskaźnika referencyjnego WIRON. Ma on zapobiec skokowym wzrostom wysokości rat, co da kredytobiorcom większą stabilizację niż dotychczas.

WIRON ma być bardziej przewidywalny i łatwiejszy do kontrolowania. Docelowo na kolejne lata WIRON ma stać się wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej stosowanej m.in. w kredytach hipotecznych. Od grudnia banki będą mogły zacząć stopniowo wprowadzać produkty kredytowe bazujące na wskaźniku WIRON.

Oferty banków mają być wdrażane równolegle z bazującymi nadal na wskaźniku WIBOR. Już dziś pojawiają się głosy, że prawdopodobnie banki całkowicie zrezygnują z dotychczasowego wskaźnika na rzecz WIRON.

Szacuje się, że po 2025 roku większość z bankowych produktów kredytowych będzie oparta wyłącznie na wskaźniku WIRON.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *