WIRON stał się wskaźnikiem referencyjnym dla stóp procentowych

Zapowiedzi zostały spełnione. Komisja Nadzoru Finansowego uznała WIRON za składnik opłat za wyniki w pierwszych funduszach inwestycyjnych.

Czy to oznacza, że raty kredytów nareszcie zaczną spadać?

Zielone światło od KNF dla WIRON-u

Szumnie zapowiadane odejście WIBOR i zastąpienie go WIRON, czyli korzystniejszym wskaźnikiem nareszcie została oficjalnie potwierdzona. Mimo iż zapowiedzi z końca poprzedniego roku sugerowały, że wprowadzenie nowego wskaźnika jest przesądzone, dopiero teraz KNF zatwierdził tę zmianę.

W styczniu został opublikowany projekt rekomendacji Narodowej Grupy Roboczej w zakresie zasad i sposobów stosowania nowego wskaźnika stopy procentowej, czyli WIRON przy nowych umowach na produkty zawierane z klientami banków.

Zgodnie z rekomendacjami dla klientów indywidualnych mają zostać przygotowane wzory umów bazujące na wskaźniku WIRON 1 Stopa Składana. Oznacza ona, że klient przed rozpoczęciem okresu odsetkowego będzie informowany o wysokości oprocentowania i należnych kwot do spłaty kredytu.

Procedura ma na celu zapewnienie klientom indywidualnym zapoznania się z wysokością rat z większym wyprzedzeniem niż dotychczas. Wymagane zmiany statutów zostały już zatwierdzone przez KNF, co oznacza, że WIRON wszedł do gry na rynku kredytów.

Co daje wprowadzenie WIRON?

Zgodnie z założeniami ma być to korzystniejszy wskaźnik referencyjny niż owiany złą sławą WIBOR. Możliwość poinformowania konsumenta z wyprzedzeniem o wysokości odsetek oraz kapitału do spłaty daje mu możliwość zgromadzenia wcześniej odpowiednich środków.

Dzięki temu klient banku nie będzie zaskakiwany rosnącą niemal z tygodnia na tydzień ratą, a uzyska rzetelną informację na temat zobowiązania.

Szacuje się także, ze WIRON ma zdecydowanie obniżyć wysokość rat kredytów, które w ostatnim czasie mocno poszybowały w górę. Jak będzie faktycznie, już niedługo się o tym przekonamy, bo banki zaczynają pracować nad wdrażaniem nowych procedur informatycznych i wzorów umów opartych na nowym wskaźniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *