Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych już obowiązuje. Czy będzie łatwiej o własne mieszkanie?

Z dniem 1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2022 roku o kooperatywach mieszkaniowych. Wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego.

Z nowych rozwiązań można już korzystać. Czy nowe przepisy pobudzą rynek nieruchomości?

Kooperatywy mieszkaniowe – kto może je zawiązać?

Zgodnie z nowymi regulacjami kooperatywę mieszkaniową może zawiązać grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej lub wspólnikami spółki cywilnej.

Dzięki temu takie zrzeszenie będzie mogło nabyć nieruchomość na cele mieszkaniowe. Nie jest to rozwiązanie nowe. W Polsce pierwsze kooperatywy mieszkaniowe powstały w okresie międzywojennym. Celem takiego zrzeszenia jest wspólne przez ich członków nabycie działki i wybudowanie na niej budynku mieszkalnego. Mieszkania, które powstają w ramach zrzeszenia, mają być zajmowane przez członków kooperatywy.

To rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla zakupu mieszkania od dewelopera. Podczas realizacji inwestycji członkowie kooperatywy sami decydują o projekcie mieszkań, ich metrażu oraz lokalizacji na zakupionej działce. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko na budowie, ale i wykończeniu lokali.

Nowe zasady rządowego programu

Oprócz kooperatyw mieszkaniowych ustawa wprowadza także zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Od 1 marca program zmieni nazwę na „Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe”.

Zgodnie z nim będzie można wnieść wyższy wkład własny, bo 20%, a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej nawet 25% środków własnych.

Kolejną zmianą jest podniesienie limitu ceny za metr kwadratowy mieszkania, co ma sprawić, że więcej mieszkań będzie kwalifikować się do objęcia programem. Jak nowe przepisy będą się sprawdzać w obliczu zapaści rynku mieszkaniowego?

Na razie jest to krok w dobrym kierunku, aby mimo kryzysu można było taniej i łatwiej stać się właścicielem własnego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *