Urzędnicy sprawdzą źródła ogrzewania zgłoszone w deklaracji CEEB. Kontrole mają ruszyć już w 2023 roku

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiada na przyszły rok kontrole domów w całej Polsce. Ich celem ma być sprawdzenie stanu technicznego domów, ale też źródeł ciepła, które zgłosiliśmy w deklaracji CEEB.

Kontrole mają być przeprowadzane przez uprawnionych kominiarzy, pracowników gminy i nadzoru budowlanego. Co będą sprawdzać?

Kontrole domów przez GUNB

Zapowiadane kontrole prowadzone będą w ramach istniejącej od 2021 roku Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jej celem jest stworzenie jednej usystematyzowanej bazy danych o rodzajach źródeł ciepła i spalania paliw, jak również o stanie technicznym naszych domów. Dzięki temu informacje na temat stanu domów, ich emisyjności oraz efektywności energetycznej będą realne i prawdziwe.

Pozwoli to gminom łatwo zdefiniować potrzeby termomodernizacyjne i remontowe jej mieszkańców.

Co sprawdzą urzędnicy?

Inwentaryzacji domu nie będziemy mogli jednak zrobić samodzielnie. Taki audyt będzie mógł przeprowadzić jedynie uprawniony urzędnik lub kominiarz. Co sprawdzi?

Urzędnik skontroluje m.in. grubość ścian, dachu, rodzaj ocieplenia oraz roczne zużycie paliwa do ogrzewania. Ponadto kontroler zweryfikuje stan faktyczny ze zgłoszonym przez nas w deklaracji CEEB. Jeśli między faktycznym źródłem ogrzewania a tym wskazanym przez nas w deklaracji CEEB będą rozbieżności, możemy zostać ukarani za składanie fałszywych oświadczeń.

Zebrane podczas inwentaryzacji dane zostaną następnie wprowadzone do ewidencji, a następnie udostępnione wraz z docelowym systemem ZONE. Dzięki temu wszystkie informacje na temat naszego budynku zgromadzone będą w jednym miejscu.

Pozwoli to w przyszłości wygenerować z systemu audyt energetyczny domu, który jest niezbędny m.in. przy wnioskowaniu o dofinansowanie na termomodernizację nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *