Szykują się duże zmiany dla deweloperów

Początek tego roku upływa pod znakiem zmian na rynku nieruchomości. I wszystko na to wskazuje, że także w kolejnych miesiącach czekają nas spore zmiany.

To nie tylko bezpieczne kredyty, kooperatywy mieszkaniowe czy obowiązkowe świadectwa energetyczne. Teraz rząd zabiera się za zmiany u deweloperów.

Zmiany w ofertach deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących obrotu nieruchomościami na rynku pierwotnym.

Według założeń rządzących na deweloperów miałby zostać nałożony obowiązek wskazywania w ofertach i ogłoszeniach konkretnej ceny mieszkania na sprzedaż. Miałoby to ograniczyć nadużycia związane ze sprzedażą nowych mieszkań po stawkach wynegocjowanych przez klienta.

Przypomnijmy, że tak jak cała branża nieruchomości, także deweloperzy odczuli kryzys na rynku. Obecnie starając się zarobić na inwestycji, proponują rabaty i upusty lub bonusy dla klientów zainteresowanych zakupem.

Według planów rządu miałoby się to zmienić. Jako argument za tym rozwiązaniem wskazuje się jasność i równość klientów na rynku nieruchomości.

Oferta internetowa z ceną mieszkania

Obecnie resort prowadzi rozmowy z deweloperami w celu wypracowania odpowiedniego kształtu przepisów. Mają one ukrócić samowolę cenową i wyeliminować nadużycia w branży.

Zgodnie z założeniami, jeśli jest oferta mieszkań na stronie internetowej, to wszystkie mieszkania mają mieć swoją cenę. Konkretną, a nie zaczynającą się „od….”.

Cena podstawowa mieszkania będzie miała być umieszczona przy ogłoszeniu i powinna być pokazana na stronie internetowej. Dzięki temu nie będzie możliwa sytuacja, aby zadzwonić i wynegocjować niższą cenę.

Czy w ten sposób faktycznie rząd wyeliminuje nadużycia, trudno powiedzieć. Na razie trwają konsultacje z przedstawicielami deweloperów, zatem na nowe przepisy jeszcze przyjdzie nam poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *