Sprzedajesz dom lub mieszkanie? Już niebawem potrzebny będzie dodatkowy dokument!

Już od 28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane. Zgodnie z nowymi przepisami każdy budynek i lokal musi posiadać świadectwo energetyczne. Za brak dokumentu grożą surowe kary.

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego

Temat świadectw energetycznych nie jest wcale nowy. Jednak dotąd dotyczył budynków wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy wprowadza jednak obowiązek posiadania tego dokumentu przez właścicieli wszystkich nieruchomości, w tym także jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat danych oraz wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania na energię, ciepłą wodę oraz wentylację.

Do tej pory było obowiązkowe przy sprzedaży nowszego budynku czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz w sytuacji, gdy budynek będzie wynajmowany. Jednak od 28 kwietnia 2023 r. czekają nas spore zmiany w tym zakresie.

Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz nieruchomości

Zgodnie z nowelizacją, świadectwo charakterystyki energetycznej jest i wciąż będzie obowiązkowe przy sprzedaży domu czy mieszkania. Nastąpi jednak istotna zmiana w tym zakresie.

Według założeń nowych przepisów, aby sprzedać mieszkanie czy dom dodatkowym dokumentem wymaganym przez notariusza będzie świadectwo charakterystyki energetycznej. W każdym akcie notarialnym sprzedaży obowiązkowo musi znaleźć się zapis, że takie świadectwo dla mieszkania czy budynku zostało opracowane oraz przekazane nabywcy.

Co ważne, prawa do otrzymania tego dokumentu nabywca nie będzie mógł się zrzec. I ma to dotyczyć wszystkich mieszkań i budynków, bez względu na rok jego wybudowania. To oznacza dla sprzedających dodatkowe koszty oraz konieczność przygotowania dokumentów transakcyjnych zdecydowanie wcześniej niż dotychczas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *