Rząd zapowiada rewolucję w nieruchomościach. Czy zniknie uciążliwy dla kupujących podatek?

Od pewnego czasu na rynku nieruchomości dochodzi do rewolucyjnych zmian. Ale na tym nie koniec. Niedługo czeka go kolejna, dość poważna zmiana.

O czym mowa? O obowiązku budowy bloków w odpowiedniej odległości, aby zadbać o wyciszenie przestrzeni.

Dodatkowo rząd zapowiada zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych. Kogo będą dotyczyć?

Deweloperzy będą musieli spełnić nowe wymagania

Według rządzących budowanie bloków w zbyt bliskiej odległości od siebie betonowanie podwórek oraz brak zieleni to działanie na granicy prawa. Dlatego rządzący przygotowują nowe przepisy, które mają to zmienić.

Zgodnie z projektem na nowych osiedlach ma być mniej betonu, więcej zieleni, a bloki mieszkalne mają być budowane w większej odległości. Ma to ukrócić patodeweloperkę i zapewnić mieszkańcom nowych osiedli więcej prywatności i przestrzeni. Dodatkowo lokale mieszkalne mają mieć metraż powyższej 25 mkw.

W chwili obecnej przepisy również przewidują status mieszkalny dla lokali od 25 mkw, jednak deweloperzy sprytnie omijają te przepisy. Według rządzących przepisy mają być jasno i precyzyjnie skonstruowane, aby uniknąć w przyszłości ich naginania.

Dodatkowo zgodnie z nowymi założeniami deweloperzy będą mieć obowiązek projektowania więcej miejsc parkingowych, zwiększenia odległości między balkonami oraz zmniejszenia powierzchnie pozbawionej trawników.

Rewolucja w podatku od kupna?

Kolejną zapowiedzią zmian jest zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kupujący ma obowiązek przy nabyciu nieruchomości uiścić u notariusza podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości nabywanej nieruchomości.

Według szefa resortu rozwoju podatek ten ma zniknąć, co może ucieszyć wielu kupujących. Obecnie dodatkowa kwota płacona przez nabywcę zwiększa koszt kupna wymarzonego mieszkania czy domu. Jak na razie nie znamy szczegółów tego rozwiązania.

Z pewnością jednak zniesienie podatku ucieszy wszystkich planujących zakup nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *