Rząd pracuje nad nowym podatkiem od pustych mieszkań. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o planach rządzących

Już niedługo każdy właściciel, który posiada kilka mieszkań, może zostać zobowiązany do zapłaty nowego podatku. Projekt zmian zakłada, że nową daniną miałyby zostać objęte niezamieszkane mieszkania.

Podatek od niewykorzystanych lokali mieliby zapłacić właściciele trzech i więcej mieszkań. Czy jest się czego obawiać?

Podatki od nieruchomości w Polsce na tle innych krajów

Inaczej niż w innych krajach europejskich, podatek od nieruchomości w Polsce liczony jest od powierzchni lokalu, a nie od jego wartości. Poziom i sposób obciążania nieruchomości podatkiem zróżnicowany jest w tych krajach od kilku czynników.

Najwyższe podatki biorąc pod uwagę wskaźnik wielkości krajowej gospodarki, notuje się w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja czy Belgia. Systemy opodatkowania bazują tu na rynkowej wartości nieruchomości lub na wartości rocznych czynszów najmu.

W Polsce jak dotąd wysokość podatku od nieruchomości obliczana jest według powierzchni nieruchomości. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Rządzący planują wprowadzenie zmian, które na pewno uderzą po kieszeni właścicieli lokali, zwłaszcza tych, którzy posiadają ich kilka.

Plany rządu w sprawie zmian podatkowych

Od wiosny tego roku Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii pracuje nad nową koncepcją dotyczącą nowej daniny od nieruchomości.

Według założeń nowym podatkiem miałyby zostać objęte niewykorzystane lokale. W ten sposób rząd chce walczyć z obecnym na rynku deficytem mieszkań. W projekcie mowa jest o lokalach, które pozostają niewykorzystane jako pustostany.

Na szczęście nowelizacja podatkowa miałaby dotyczyć tylko trzeciego i kolejnego mieszkania, które nie jest wynajmowane. Jak jednak skończą się obecne przymiarki nowych przepisów, czas pokaże. Jak na razie prace nad nowelizacją są w fazie wstępnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *