Rząd ogłosił program „Pierwsze Mieszkanie”. Czym jest i kto na nim skorzysta?

Niedawno rząd pochwalił się nowym programem „Pierwsze mieszkanie”. Wsparcie ma być dedykowane osobom do 45 roku życia, planującym wziąć kredyt na zakup pierwszej nieruchomości.

Program ma składać się z dwóch elementów. Pierwszy to kredyt z oprocentowaniem 2%, drugi to konto mieszkaniowe. Kto na tym skorzysta?

Mieszkanie to prawo, a nie towar”

Takie stwierdzenie padło ze strony Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy podczas prezentacji nowego programu mieszkaniowego. Program „Pierwsze Mieszkanie” ma składać się z dwóch elementów.

Pierwszy to preferencyjny kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem 2%. Resztę ma dopłacać państwo przez 10 lat. Nie będzie też limitu cenowego za 1 mkw.

Drugim elementem proponowanego programu jest konto mieszkaniowe. W założeniu ma być to rachunek oszczędnościowy w banku, na który od 3 do 10 lat będzie można gromadzić środki na zakup pierwszego mieszkania.

Systematyczne wpłaty, co najmniej 11 rocznie w określonej wysokości będą dawały możliwość uzyskania premii mieszkaniowej od państwa. Środki zgromadzone na koncie wraz z premią będzie można przeznaczyć na kupno mieszkania.

Dla kogo „Pierwsze Mieszkanie”?

Nowy program ma być dostępny tylko na pierwsze mieszkanie. Będą mogły z niego skorzystać osoby do 45 roku życia. Program ma obejmować nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego, ale także wtórnego.

Maksymalna kwota kredytu, o którą będzie można się ubiegać to 500 tysięcy złotych w przypadku jednoosobowego gospodarstwa i 600 tysięcy złotych przy co najmniej dwóch osobach. Zgodnie z programem nie będzie też wymagane posiadanie wkładu własnego. To rozwiązanie dla tych, którzy planują zakup mieszkania w niedalekiej przyszłości.

Dla tych, którzy planują zakup, ale w dalszej perspektywie przeznaczone są konta mieszkaniowe. Nowy program ma ożywić rynek mieszkaniowy i ułatwić nabycie pierwszego mieszkania przez młode osoby, które dotychczas nie było na nie stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *