Program Czyste Powietrze do korekty – zmiany od 2023 roku

Rządowy program Czyste Powietrze czekają dość duże zmiany. Wszystko podyktowane jest skomplikowaną procedurą i limitami, którym trudno sprostać.

Dzięki korekcie dofinansowanie ma wynieść nawet 100 tys. złotych i po raz pierwszy ma zostać wprowadzona waloryzacja kosztów termomodernizacji.

Jakie zmiany czekają od 2023 roku w programie Czyste Powietrze?

Przypomnijmy, że program wystartował w 2018 roku. Jego celem ma być walka z największymi trucicielami powietrza, którymi są przestarzałe kotły na paliwa stałe.

Według założeń program ma funkcjonować do 2029 roku. Do tego czasu rząd zakłada, że wszystkie stare piece zostaną wymienione na ekologiczne. Jednak z uwagi na dość skomplikowaną procedurę, wiele osób rezygnowało z ubiegania się o zwrot nakładów na termomodernizację w ramach programu.

Od przyszłego roku ma to się jednak zmienić. Wśród najważniejszych zmian warto wymienić kilka, które mogą sprawić, że więcej osób będzie mogło z niego skorzystać.

Najważniejsze zmiany w programie Czyste Powietrze

To, co ma się zmienić od 2023 roku to m.in. wysokość progów dochodowych i skala dofinansowania, o którą można będzie się ubiegać. Ponadto przewidziane są dopłaty nawet w 100% inwestycji dla osób potrzebujących oraz waloryzacja kosztów przeprowadzenie termomodernizacji budynku.

Zmiany te mają niejako reanimować program, którego skutki jak dotąd są mierne. Wprowadzenie programu Czyste Powietrze jak dotąd pozwoliło zmodernizować zaledwie 2,4% budynków. Właściciele domów częściej korzystają z ulgi termomodernizacyjnej niż z programu Czyste Powietrze.

Czy po 1 stycznia się to zmieni? Takie plany ma rząd, który szczegóły zmian ogłosi już w najbliższych dniach. Na program rząd ma zamiar przeznaczyć 103 mld złotych. Wnioski do nowej wersji programu Czyste Powietrze będzie można składać już od stycznia 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *