Podsumowanie programu Mieszkanie plus. Jest lepiej niż zakładano

Rządowy program Mieszkanie plus funkcjonuje już od pięciu lat. Ostatnio Polski Fundusz Rozwoju ocenił jego działanie i okazało się, że wynik wypadł lepiej, niż się spodziewano.

Co prawda nie oddano do użytku tylu mieszkań, ile zakładano, jednak ci, którzy się na nie załapali, mogą mówić o szczęściu. Tym bardziej że właśnie zamrożono im czynsze do 2025 roku.

Program Mieszkanie plus – o czym mowa?

To jeden z filarów reformy rynku nieruchomości. Jego celem miało być zapewnienie osobom, których nie stać na zakup mieszkania własnego lokum. Mimo iż liczba mieszkań realizowanych w ramach programu jest znacznie niższa niż zakładano, rząd i tak ogłasza sukces.

Według PFR do chwili obecnej zrealizowano inwestycje mieszkaniowe o wartości 2,91 mld zł w 40 lokalizacjach, przy czym rozważane jest kolejne 20. Zainteresowanie programem jest ogromne. Według danych na jedno mieszkanie w ramach programu przypada aż sześciu chętnych.

Jest to efekt atrakcyjnych warunków najmu. Według raportu PFR stawki czynszu w tego rodzaju mieszkaniach są średnio o 20% niższe niż w podobnych lokalizacjach. Jeśli jeszcze najemca kwalifikuje się do dopłat, czynsz jest jeszcze niższy. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie mieszkaniami w ramach programu.

Zamrożenie stawek czynszu

Wydaje się, że program Mieszkanie plus to idealne rozwiązanie dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Jednak niedawno pojawiły się doniesienia, że najemcom w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy podnoszone były czynsze.

W ten sposób stawki czynszów w ramach programu stały się takie same, a nawet wyższe niż czynsze rynkowe. Na reakcję w tej sprawie nie trzeba było czekać długo. Właśnie podano informację, że PFR zamroził stawki czynszu najemcom mieszkań w ramach tego programu do 2025 roku.

To ogromna ulga w obliczu galopującej inflacji i wszechobecnej drożyzny. Według wyliczeń najemcy zaoszczędzą do końca 2025 roku średnio 5 tysięcy złotych, a średni czynsz najmu bez waloryzacji ma wynosić około 1469 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *