Pierwsze Mieszkanie – szczegóły programu

Już od 1 lipca 2023 r. ruszyć ma rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Co prawda w ostatnich dniach senackie komisje zgłosiły kilka poprawek, jednak nic nie wskazuje na to, aby program wystartował z opóźnieniem. Tym bardziej że czeka na niego wielu potencjalnych kredytobiorców.

Bezpieczny kredyt – jak go dostać?

Rządowy program skierowany jest do osób, które planują niebawem kupić pierwsze mieszkanie lub za kilka lat. Program zakłada dwa rozwiązania dla potencjalnych nabywców. Pierwszym jest bezpieczny kredyt, drugie to konto oszczędnościowe.

Dla osób, które nie chcą czekać, rząd przewiduje atrakcyjny kredyt. Można się o niego ubiegać, jeśli najstarszy kredytobiorca nie ukończył 45 lat oraz żaden ze starających się o kredyt nie jest właścicielem ani współwłaścicielem innego lokalu czy domu. Według założeń, w przypadku kredytu będzie można liczyć przez 10 lat na dofinansowanie z budżetu państwa nadwyżki pomiędzy 2% a faktycznym oprocentowaniem kredytu.

Co więcej, konstrukcja kredytu zakłada raty malejące, dzięki czemu po 10 latach kredytobiorca będzie płacił relatywnie niższe raty niż na początku okresu kredytowania. Dopłaty do oprocentowania gwarantować ma Bank Gospodarstwa Krajowego, a zdolność kredytowa ma być oceniana według łagodniejszych kryteriów.

Konto mieszkaniowe

Drugim rozwiązaniem w ramach programu Pierwsze Mieszkanie jest konto mieszkaniowe. To opcja dla osób, które z zakupem mieszkania chcą poczekać kilka lat. Według założeń rozwiązanie to polega na tym, że odkładamy na takim koncie miesięcznie kwoty od 500 zł do 2000 zł przez okres od 3 do maksymalnie 10 lat.

Jeśli po tym czasie zgromadzone pieniądze przeznaczymy na zakup mieszkania, możemy liczyć na premię od państwa na poziomie wskaźnika waloryzacyjnego. Konto można będzie utworzyć w wybranym banku komercyjnym, który przystąpił do rządowego programu.

Rachunek oszczędnościowy otworzyć może osoba, która na chwilę jego zakładania nie jest właścicielem mieszkania, domu czy uprawniona do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *