„Pierwsze Mieszkanie” – kolejny program dla najlepiej zarabiających?

Rząd od 2023 roku ma dla przyszłych kredytobiorców przygotowany program „Pierwsze Mieszkanie”. Z założenia ma być skierowany do osób nie starszych niż 45 lat, które do tej pory nie były właścicielami żadnego mieszkania ani domu jednorodzinnego.

Jednak, aby uzyskać rządowe wsparcie w zakupie własnego lokum, trzeba spełnić wiele wymagań. Czy każdego będzie na to stać?

Program „Pierwsze Mieszkanie” dla wybranych?

Z założenia program ma być odpowiedzią na załamanie rynku kredytów mieszkaniowych. Według jego założeń osoby, które chcą kupić mieszkanie w bliższej lub dalszej przyszłości, teoretycznie będą mogły z niego skorzystać.

Do wyboru są dwie opcje. Pierwsza to dotowany kredyt mieszkaniowy z oprocentowaniem na poziomie 2%, do którego przez 10 lat ma dopłacać państwo. W ten sposób raty zaciągniętego kredytu na mieszkanie będą zdecydowanie niższe niż bez wsparcia.

Drugą opcją jest konto oszczędnościowe, na którym od 3 do 10 lat będzie można odkładać co miesiąc pieniądze na zakup mieszkania. Regularne odkładanie ma być nagradzane premią mieszkaniową od państwa. Po zakończeniu oszczędzania, zgromadzone środku będzie można przeznaczyć na zakup własnego M.

Zdolność kredytowa – skutecznie wyhamuje zainteresowanie programem?

Według rządzących zdolność kredytowa przy ubieganiu się o kredyt w ramach programu ma być liczona standardowo. Ewentualny wsparciem dla przyszłych kredytobiorców ma być jedynie zakładane obniżenie oprocentowania do 2%. Takie rozwiązanie może jednak skutecznie ograniczyć dostępność kredytów dla osób, które nie osiągają wysokich dochodów.

Przy pesymistycznym założeniu może okazać się, że stać na bezpieczny kredyt będzie jedynie młode, najlepiej zarabiające osoby. Dziś banki wyliczając zdolność kredytową, zakładają, że rata miesięczna nie może pochłaniać 45% domowego budżetu, biorąc jeszcze poprawkę 5 pp. i nie biorą pod uwagę rządowego wsparcia.

Czy zdolność kredytowa stanie się skutecznym ograniczeniem dla ubiegania się o wsparcie rządu? Zobaczymy w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *