Ożywienie na rynku nieruchomości

Branża nieruchomości od kilkunastu miesięcy zalicza spektakularne załamanie. Wszystkiemu winna jest galopująca inflacja, ograniczenie kredytów hipotecznych oraz szalejąca drożyzna.

Jednak w ostatnim miesiącu zanotowano nagłe ożywienie na rynku nieruchomości, które może być sygnałem zakończenia stagnacji w branży.

Klienci znów zainteresowani kupnem nieruchomości

W sytuacji zamrożenia kredytów hipotecznych oraz wyśrubowanych wymagań dla potencjalnych kredytobiorców trudno było mówić o rozwoju branży nieruchomości. Jednak żaden stan, nawet załamanie rynku nie może trwać w nieskończoność.

Złagodzenie przez KNF wymagań w zakresie badania zdolności kredytowej, zapowiedź programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” sprawiło, że rynek nieruchomości drgnął. Znów w biurach nieruchomości zaczęli pojawiać się klienci, podobnie jak w bankach potencjalni kredytobiorcy. Widać to w raportach na temat rynku mieszkaniowego.

Według raportów w marcu sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego była najwyższa od stycznia 2022. Porównując ten sam okres sprzed roku, w 2023 zanotowano 25-30% wzrost sprzedaży mieszkań deweloperskich. Podobnie jest w bankach, gdzie ilość wniosków kredytowych wzrosła aż od dwie trzecie w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Rządowy program nadzieją dla branży nieruchomości

Zdaniem ekspertów branży nieruchomości na ożywienie rynku ma również wpływ rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który został przyjęty przez posłów. Zapowiedź taniego w kosztach kredytu sprawia, że część klientów już dziś rezerwuje mieszkania, które zostaną sfinansowane latem.

Według założeń programu przez pierwsze 10 lat przewidziane są rządowe dopłaty do rat dla osób do 45 roku życia. Maksymalna wysokość kredytu, który będzie można uzyskać w ramach programu to 500 tys. złotych dla singli, a w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem aż 600 tys. złotych.

To znacząca pomoc dla wszystkich, których obecnie nie stać na własne mieszkanie. Dodatkową korzyścią, na którą wskazują analitycy rynku, jest już odczuwalne ożywienie rynku nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *