Od kiedy będą dostępne bezpieczne kredyty mieszkaniowe? Premier podał datę

Rynek kredytów mieszkaniowych potrzebuje solidnego wsparcia, aby wyjść z zapaści. Rozwiązaniem mają być kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem na poziomie 2% i wsparciem państwa.

Kiedy będzie można składać wnioski?

Preferencyjne kredyty na zakup mieszkania

Zapytany na konferencji prasowej premier, kiedy ruszy rządowy program mieszkaniowy wskazał konkretną datę. Przypomnijmy, że chodzi o program umożliwiający zakup własnego mieszkania wspierany kredytem mieszkaniowym na poziomie 2 procent.

Według premiera trwają intensywne prace i w ciągu dwóch miesięcy projekt ma zostać przegłosowany, aby program zaczął obowiązywać od 1 lipca 2023. Według założeń każdy, kto nie ukończył 45 lat i nie jest właścicielem mieszkania, teoretycznie będzie mógł się starać o uzyskanie preferencyjnego kredytu na zakup własnego lokum.

W przypadku małżeństw warunek wieku zostanie zachowany, gdy choć jedno z małżonków go spełni. Wysokość kredytu, który będzie można otrzymać to 500 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa oraz 600 tys. zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Jakie mieszkania objęte będą programem?

Według projektu, do programu mają kwalifikować się zarówno mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Bezpieczny kredyt będzie obejmował nie tylko mieszkania, ale także domy jednorodzinne.

Dodatkowym ułatwieniem dla kredytobiorców ma być brak limitu metrażu. Oznacza to, że o taki kredyt można będzie się starać przy zakupie kawalerki jak i dużego mieszkania. Według założeń dopłata ze strony państwa do rat kredytów będzie trwała przez 10 lat.

Warunkiem uzyskania kredytu jest, brak tytułu prawnego do innego lokalu lub domu jednorodzinnego. Jest to program skierowany do osób, które planują nabyć pierwsze lokum, zatem wykluczone z niego są osoby już posiadające lokal mieszkalny czy dom.

Wydaje się, że jasne zasady oraz atrakcyjne warunki mogą sprawić, że bezpieczny kredyt stanie się istotnym bodźcem pobudzającym rynek nieruchomości i kredytów mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *