Nowy obowiązek dla właścicieli domów

Sejm 15 września 2022 uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej poprawy energetycznej budynków. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw, poprawić energooszczędność i zmniejszyć koszty eksploatacji budynków. Dla właścicieli budynków oznacza to dodatkowy obowiązek.

Nowelizacja ustawy poprawiająca efektywność energetyczną uchwalona

Co prawda przepisy z tego zakresu obowiązują już w Polsce od kilku dobrych lat, jednak konieczna była ich nowelizacja. Chodzi konkretnie o ustawę o charakterystyce energetycznej budynków i prawie budowlanym. Jej głównym założeniem jest zwiększenie efektywności energetycznej domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, co ma przełożyć się na ograniczenie kosztów ich eksploatacji.

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony został obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej każdego budynku. Szacuje się, że koszt korekty przepisów w tym zakresie dla mieszkania w bloku będzie wynosił około 300 zł, czyli podobnie jak dla domu jednorodzinnego. Ostateczna jednak cena wydania dokumentu będzie uzależniona od indywidualnych czynników danego lokalu.

Co zmienia ustawa?

Ustawa wprowadza także szereg zmian dotyczących m.in. wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów nią objętych. Ponadto ma zostać umożliwiony szerszy dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej.

Dodatkowo inwestorzy zarówno indywidualni, jak i deweloperzy będą mieć obowiązek dołączenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. W założeniu ustawa ma wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *