Nowe dopłaty dla mieszkańców bloków. Kto może zyskać?

Już od 1 lutego 2023 roku właściciele mieszkań w blokach mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej.

To ogromny postęp, zwłaszcza że rząd skutecznie do tej pory hamował rozwój fotowoltaiki w Polsce.

Czy mieszkańcy bloków będą mogli produkować prąd?

Według pomysłu Ministerstwa Rozwoju i Technologii program „Mój Prąd” pozwoli na rozwój fotowoltaiki w Polsce. To krok w dobrym kierunku, biorąc pod uwagę dotychczasowe działania rządzących, które raczej miały na celu zahamowanie jej rozwoju.

Według założeń programu mieszkańcy bloków będą mogli produkować prąd i sprzedawać go sieci. Efektem działania mają być niższe rachunki za energię elektryczną. Rozwiązanie to pomoże zaoszczędzić mieszkańcom bloku kilkaset złotych rocznie.

Przykładowy blok według wyliczeń może w ciągu roku wyprodukować energię elektryczną o wartości nawet 20 tysięcy złotych. Co to oznacza dla właściciela mieszkania w bloku?

To, że nie tylko nie musiałby płacić za prąd zużywany w częściach wspólnych bloku, ale także obniżkę indywidualnych rachunków za energię. Aby jednak tak było, trzeba zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Dopłaty do fotowoltaiki na blokach

Dotychczasowe rozwiązania rządzących dotyczyły właścicieli domów jednorodzinnych. Dopiero teraz programem z dofinansowaniem będą także objęci mieszkańcy bloków. Wniosek o dofinansowanie będą mogły składać więc wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które do tej pory nie miały takiej możliwości.

Wnioski składać będzie można od 1 lutego 2023 roku za pośrednictwem BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść maksymalnie 50% kosztów inwestycji.

Wsparcie państwa ma obejmować zakup, montaż lub budowę nowej instalacji OZE, modernizację oraz instalacje wspomagające jak np. pompy ciepła czy magazyny energii. Dzięki temu rozwiązaniu rząd ma nadzieję na pobudzenie rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *