Nowa ulga podatkowa? Rząd planuje zmiany dotyczące wymiany azbestu

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy mieć nową ulgę podatkową. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym projektem podatkowym.

Według nowych przepisów będzie możliwy odpis podatkowy za wymianę azbestu, którego usuwanie z budynków trwa dłużej, niż to zakładał rządowy projekt.

Kto będzie mógł skorzystać z odpisu?

Ulga podatkowa za wymianę azbestu

Zgodnie z założeniami rządowego planu z 2002 roku wymiana azbestu na polskich budynkach miała potrwać do 2032 roku. Okazuje się jednak, iż na chwilę obecną usunięto jedynie kilkanaście procent szkodliwych pokryć.

Według szacunków Najwyższej Izby Kontroli, jeśli ten poziom utrzyma się dalej, nie ma szans, aby utrzymać rządowy termin całkowitego pozbycia się azbestu. Według danych NIK w tym tempie pozbywania się azbestu potrzebowalibyśmy dodatkowych 50, a w niektórych gminach nawet 149 lat, aby usunąć szkodliwy materiał z dachów domów.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym projektem, który miałby dać Polkom dodatkową zachętę do wymiany azbestu z budynków.

Zmiany w podatkach korzystne dla właścicieli budynków z azbestem

Planowana ulga miałaby przyspieszyć realizację planu usuwania azbestu z dachów budynków i zastępowania go materiałem bezazbestowym.

Według założeń projektu każdy podatnik, który dotąd nie wymienił dachu na przyjazny dla środowiska i zdrowia, mógłby uzyskać możliwość odliczenia od podatku wydatków związanych z wymianą. Chodzi o to, aby przeciętny Kowalski, który dotąd nie wymienił pokrycia na przyjazne dla środowiska, mógł koszt wymiany rozliczyć podatkowo.

Zgodnie z projektem wydatki poniesione na materiały budowlane i usługi związane z wymianą dachu na bezazbestowy będzie można odliczyć od podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy jednak faktycznie nowe przepisy wejdą w życie w takim kształcie, czas pokaże. Jak na razie projekt jest w fazie opracowywania w resorcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *