Nie będzie zakazu pieców gazowych?
Jeszcze niedawno wydawał się przesądzony całkowity zakaz korzystania z pieców na paliwa kopalne, który miał obowiązywać od 2030 roku.
Okazuje się jednak, że na takie rozwiązanie nie ma zgody Unii Europejskiej, w której rozgorzała dyskusja na temat akceptowalności tak rewolucyjnych zmian. Na zaproponowane rozwiązanie nie zgadza się nie tylko Polska, ale i inne kraje członkowskie.
Pomysł budzi kontrowersje w Unii Europejskiej
Mimo szumnych zapowiedzi, rozwiązanie, zgodnie z którym od 2030 roku nowe przepisy miały doprowadzić do ograniczenia stosowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz może nie wejść w życie. Okazało się, że w trakcie konsultacji w Unii Europejskiej jedynie dwa państwa poprały ten pomysł. Były to Belgia i Dania.
Zdecydowany sprzeciw zgłosiła Polska, Rumunia i Włochy, które nie zgodziły się z takim rozwiązaniem problemu emisji gazów cieplarnianych. Pozostałe państwa członkowskie nie wyraziły konkretnego stanowiska, wyrażając jedynie „zaniepokojenie” z zaistniałej sytuacji.
Wiele jednak państw członkowskich obawia się odbioru społecznego i ekonomicznego planowanych zmian w prawie, przez co ich wprowadzenie nadal stanowi otwartą kwestię do dalszej dyskusji.
Kogo ma dotyczyć zakaz używania pieców na paliwa kopalne?
Zgodnie z przymiarkami Unii Europejskiej w niedalekiej przyszłości mają zostać wprowadzone znaczne ograniczenia w korzystaniu z niektórych rodzajów pieców. Według projektu w nowych budynkach od 2027 roku, a w modernizowanych od 20230 roku miałyby być instalowane piece na odnawialne źródła energii.
Ma to na celu wyeliminowanie z rynku pieców, które zanieczyszczają środowisko i przyczyniają się do powstawania gazów cieplarnianych. Co ważne, piece już zainstalowane miałyby zostać do czasu zakończenia ich użytkowania. Z takim stanowiskiem nie zgadza się większość krajów członkowskich, wskazując na wysokie koszty związane z montażem nowoczesnych technologii.
Czy jednak termin wprowadzenia zmian zostanie przesunięty, czy może projekt zostanie złagodzony, na ten moment jeszcze nie wiemy. Zostaje nam czekać na dalszy rozwój sytuacji.