Mieszkaniowa rewolucja już od marca 2023! Dzięki niej wybierzesz swoich sąsiadów i obniżysz koszty budowy domu

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana zmiana w budownictwie już wkrótce stanie się faktem. O czym mowa? O kooperatywach mieszkaniowych, które już niedługo zrewolucjonizują nasze postrzeganie rynku mieszkaniowego.

Kooperatywa mieszkaniowa, czyli jak zdobyć mieszkanie

W marcu wchodzi w życie dawno oczekiwana ustawa, dzięki której łatwiej będzie można budować domy i mieszkania w ramach kooperatywy mieszkaniowej. Na czym to polega?

Chodzi o to, że co najmniej trzy osoby fizyczne będą mogły w ramach wspólnej inwestycji wybudować mieszkania czy domy jednorodzinne, które nie będą przeznaczone na zysk. Po prostu co najmniej trzech znajomych może umówić się, że wspólnie będą budować dla siebie mieszkania albo domy.

Zgodnie z założeniami ustawa ma ułatwić dostęp do tańszego budownictwa oraz kredytów hipotecznych finansujących taką inwestycję budowlaną. Dzięki nowej ustawie będziemy mogli zrealizować swoje marzenia o własnym lokum, wybierając miejsce oraz przyszłych sąsiadów.

Kooperatywy mieszkaniowe alternatywa dla mieszkań od dewelopera

Według założeń ustawy, to rozwiązanie ma nie tylko przyspieszyć realizację inwestycji, ale także zmniejszyć jej koszty. Zawiązując kooperatywę, będziemy mogli uniezależnić się od terminów i cen deweloperów.

Zasady działania według przepisów są proste. Osoby fizyczne zawiązują kooperatywę i na mocy łączącej je umowy będą mogły wspólnie kupić grunt pod budowę i razem budować domy lub mieszkania. W ten sposób mogą powstać co najmniej trzy lokale mieszkalne, które z założenia mają zaspokoić potrzeby mieszkaniowe członków kooperatywy.

Dzięki temu można będzie ograniczyć koszty budowy, gdyż część prac będzie można wykonać we własnym zakresie. Dodatkowo członkowie kooperatyw mają mieć też łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych na sfinansowanie inwestycji.

Odpowiedzialność członków kooperatywy ma być solidarna, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne dla osób w niej zrzeszonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *