Mieszkanie bez wkładu własnego? Kolejne banki dołączają do rządowego programu

Od 26 maja 2022 każdy, kto ma zdolność kredytową może liczyć na wsparcie państwa przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Ruszył rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który ma pomóc wszystkim starającym się o kredyt na zakup własnego M. Kto może skorzystać z pomocy?

Do kogo skierowany jest program?

Według danych ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii z programu mogą skorzystać osoby, które mają możliwość spłaty kredytu hipotecznego, jednak mają problem ze zgromadzeniem wymaganego wkładu własnego.

Program zakłada możliwość objęcia gwarancją BGK części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania lub domu. Kwota gwarancji nie może jednak być mniejsza niż 10% i większa niż 20% wartości planowanych wydatków na zakup. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić.

Zasady programu

Założenia programy są proste. Osoby, które mają zdolność kredytową do spłaty kredytu hipotecznego, lecz nie stać ich na wymagany wkład własny, mogą skorzystać z programu. Uzyskana gwarancja z BGK zastępuje wkład własny, który do tej pory kredytobiorca musiał zgromadzić samodzielnie.

Można w ten sposób uzyskać 100% wartości mieszkania, które zamierzają kupić. W ramach programu można skorzystać ze spłat rodzinnych. Będą one przysługiwać, gdy w trakcie spłaty kredytu dojdzie do powiększenia rodziny o drugie i kolejne dziecko.

Kredyty udzielane są na minimum 15 lat i wyłącznie w walucie polskiej. Ustawa wprowadza maksymalny limit ceny za 1 mkw, co niestety zmniejsza pulę mieszkań kwalifikujących się do programu.

Obecnie sześć banków podpisało umowę z BGK na udzielanie kredytów bez wkładu własnego. Są to Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BPS, Santander Bank Polska, PKO BP i Alior Bank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *