Koniec użytkowania wieczystego już bliski

Od nowego roku zapowiada się wiele zmian w prawie. Jedną z nich jest likwidacja użytkowania wieczystego. To relikt prawny wprowadzony w czasach PRL, którego koniec zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii w 2023 roku.

Czy w zamian szykują się nowe regulacje prawne dla gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste?

Likwidacja przepisów z PRL

Zapowiedź zmian to efekt prowadzonej od 2019 reformy. Na początek mieliśmy uwłaszczenie właścicieli lokali mieszkalnych z prawem do gruntu, teraz pora na przedsiębiorców.

Wielu z nich prowadzi działalność na gruncie, który formalnie stanowi własność Skarbu Państwa lub samorządu, a firmie oddany został na 99 lat w użytkowanie wieczyste. Oznacza to, że inwestując w grunt i budynek na nim wzniesiony, tak naprawdę przedsiębiorcy inwestowali w nieruchomość, która nie była ich własnością. Ma to się jednak zmienić.

Zgodnie z nowelizacją przepisów reforma ma się zamknąć w 2023 roku i objąć przedsiębiorców oraz organizacje, które są wieczystymi użytkownikami gruntów samorządowych lub Skarbu Państwa.

Zasady przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Według nowych przepisów przedsiębiorca, który jest użytkownikiem wieczystym gruntów samorządowych lub Skarbu Państwa będzie mógł wystąpić o zmianę tej formy prawnej na własność.

Od nowego roku można będzie wystąpić z roszczeniem o przekształcenie, a wniosek będzie wiążący dla samorządu i Skarbu Państwa. Oznacza to, że urzędy nie będą mogły odmawiać przekształcenia.

W przypadku gruntów państwowych ma obowiązywać jednorazowa opłata przekształceniowa. Można ją będzie rozłożyć na raty oraz skorzystać z bonifikat, które przewiduje nowelizacja ustawy.

Wykorzystanie z nowych możliwości pozwoli uwolnić się od corocznych płatności za użytkowanie wieczyste, które są nieustannie waloryzowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *