Kolejna rewolucja w prawie budowlanym? Rządzący chcą zmian w zakresie miejsc parkingowych

Brak miejsc parkingowych lub zbyt mała ich ilość jest zmorą wielu mieszkańców bloków. W starym budownictwie planowano jedynie kilka miejsc, na których właściciele mieszkań mogli parkować samochody.

Dziś, gdy każdy mieszkaniec ma samochód, rządzący postanowili zająć się tym palącym problemem.

Półtora miejsca parkingowego to żart?

O ile w poprzedniej epoce miejsca parkingowe nie były ogromnym problemem dla mieszkańców bloków, o tyle dziś sytuacja jest zdecydowanie inna. Wtedy rzadko kto miał własny samochód, więc te kilka miejsc do parkowania w zupełności wystarczyło. Dlatego nikt nie zgłaszał zastrzeżeń do projektów budynków wielomieszkaniowych, wokół których miejsca parkingowe były traktowane jako zło konieczne.

Dziś wiele osób wciąż mieszka w blokach wybudowanych w poprzedniej epoce, jednak miejsc parkingowych nie przybyło. Dlatego rządzący postanowili pochylić się nad problemem. O ile w przypadku starego budownictwa niewiele da się zrobić, o tyle już w nowych osiedlach tak.

Trwają prace nad projektem ustawy, zgodnie z którą deweloper, projektując osiedle, będzie musiał przeznaczyć półtora miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. Z jednej strony będzie to olbrzymia wygoda dla mieszkańców, z drugiej jednak może znacząco wywindować ceny mieszkań na rynku pierwotnym.

Droższe mieszkania przez miejsce parkingowe

Z jednej strony to dobry pomysł, aby każdy z właścicieli mieszkań miał także własne miejsce parkingowe. Jednak zdaniem ekspertów po pierwsze jedno miejsce parkingowe nie zaspokoi potrzeb osób, które mają dwa czy nawet trzy samochody.

Po drugie zaś jest oczywiste, że mieszkanie z miejscem parkingowym będzie droższe, gdy w jego cenę zostanie wliczone miejsce parkingowe. To oznacza, że mieszkania, które już stały się dobrem luksusowym, staną się jeszcze mniej dostępne dla niezamożnych osób.

To także spore wyzwanie dla deweloperów, którzy będą zmuszeni tak zagospodarować teren, aby sprostać przepisom. Być może w celu zoptymalizowania przestrzeni i ograniczenia kosztów zaczną powstawać platformy postojowe o wielu poziomach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *