Już wkrótce u notariusza załatwisz wpis do księgi wieczystej

Ogromne zaległości w wydziałach ksiąg wieczystych sądów sprawiły, że resort sprawiedliwości przygotowuje zmiany w prawie notarialnym. Zgodnie z nimi notariusze będą mogli dokonywać niektórych wpisów w księgach wieczystych. Projekt nowelizacji ustawy prawo o notariacie właśnie trafił do opiniowania.

Notariusze rozładują korki w rozpatrywaniu wniosków o wpis do księgi wieczystej?

Od kilku lat obserwujemy wzmożony obrót na rynku nieruchomości. Kupno mieszkania czy działki najczęściej wiąże się z koniecznością wpisu do księgi wieczystej nowego właściciela lub hipoteki. Dodatkowo w związku z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego we własność, do sądów wpływa ogromna ilość wniosków o wpisy, co dodatkowo spowalnia pracę wydziałów.

Aby odciążyć referendarzy i sędziów, Ministerstwo Sprawiedliwości planuje usprawnić proces wpisów do ksiąg wieczystych. W opiniowanym projekcie zmian ustawy prawo o notariacie i niektórych innych ustaw część obowiązków związanych z wpisami do księgi mają przejąć notariusze.

Nie każdy notariusz będzie mógł dokonać wpisu do księgi wieczystej

Zgodnie z projektem jedynie notariusz, który co najmniej od 3 lat prowadzi kancelarię notarialną, nie był karany dyscyplinarnie ani sądowo może mieć uprawnienia do dokonania wpisów w księgach wieczystych. Jednak według nowelizacji nie wszystkie wpisy mogłyby być dokonane przez notariusza. Jak na razie jedynie te, które dotyczą wyodrębnienia własności lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej gdy zbywcą jest przedsiębiorcą oraz wpisy hipotek.

Z pewnością na zmianach zyskają wszyscy kupujący nieruchomości na kredyt, którym nowe rozwiązania skrócą czas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Zgodnie z planem legislacyjnym, projekt miałby zostać przyjęty w IV kwartale tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *