Jak rozliczać najem w 2023 roku?

Zmiana przepisów spowodowała, że prywatni właściciele wynajmowanych mieszkań mogą od 2023 roku opodatkować najem wyłącznie w formie ryczałtu. Jedynie dla osób prowadzących działalność gospodarczą przewidziane są pozostałe formy opodatkowania.

Co to oznacza dla prywatnych właścicieli mieszkań?

Opodatkowanie najmu w 2023 r. wyłącznie ryczałtem

Do końca 2022 roku można było rozliczać podatek od najmu na kilka sposobów. Co prawda Polski Ład jako jedyną formę opodatkowania wskazywał jedynie ryczałt, jednak w trakcie roku rządzący zmienili zdanie i zaoferowali powrót do starych zasad.

Tak naprawdę zmiana miała jedynie charakter incydentalny i obejmowała lokale, które zostały wynajęte w 2022 roku. To mała, ale znacząca ulga dla osób, które zasilały swój budżet domowy dodatkowymi pieniędzmi z najmu mieszkania.

Niestety, to co dobre szybko się kończy i wraz z początkiem 2023 roku najem można rozliczać wyłącznie ryczałtem. Co to oznacza?

Ryczałt od najmu 2023

Od początku tego roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedyną dopuszczalną formą opodatkowania najmu. W przeciwieństwie do skali podatkowej liczony jest od przychodu, a nie od dochodu. To oznacza, że obecnie nie ma możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów.

Inaczej mówiąc, nie odliczymy żadnych kosztów związanych np. z remontem czy modernizacją lokalu. Co prawda stawki przy ryczałcie są niższe niż na skali podatkowej, jednak to wciąż nie zadowala właścicieli mieszkań, którzy będą musieli zapłacić podatek w wysokości 8,5%, a po przekroczeniu rocznego przychodu w kwocie 100 tys. zł 12,5% od nadwyżki ponad tę kwotę.

Podatnik sam musi rozliczyć kwotę podatku i wpłacić ją na mikrorachunek w Urzędzie Skarbowym. Jedynym pocieszeniem jest, że nie trzeba informować urzędu skarbowego o rozliczeniu najmu ryczałtem, bowiem jest to podstawowa forma opodatkowania prywatnego najmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *