Dopłaty do ogrzewania w mieszkaniu komu się należą i jak z nich skorzystać?

Od 20 września 2022 roku obowiązuje nowa ustawa o dopłatach do ogrzewania. Zgodnie z nią z pomocy państwa mogą skorzystać nie tylko osoby ogrzewające mieszkania i domy węglem. Nowe rozwiązanie zakłada, że więcej osób będzie mogło skorzystać z dopłat. Czyli kto?

Dla kogo dopłaty do ciepła?

Systemowe dopłaty do ogrzewania dedykowane są zarówno do gospodarstw domowych, jak i instytucji publicznych Oznacza to, że dzięki nowym rozwiązaniom prawnym więcej beneficjentów będzie mogło odczuć ulgę przy ponoszeniu kosztów ogrzewania.

Dla gospodarstw domowych maksymalna kwota dopłaty wynosi jednorazowo 3 tys. zł, gdy źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilane pelletem drzewnym albo inną biomasą oraz 500 zł, gdy źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany LPG.

Aby jednak skorzystać z dopłat, należy złożyć wniosek o dodatek. Można je składać od 20 września do 30 listopada 2022 roku.

Co ważne, przy wnioskowaniu o dopłatę nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe gospodarstwa domowego. Liczy się tu jedynie źródło ogrzewania. Dopłaty mają być przyznawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Komu nie przysługuje dodatek?

Z dopłat nie mogą skorzystać osoby, które otrzymały lub mają prawo do dodatku węglowego. Oznacza to, że takie osoby nie mogą otrzymać dofinansowania na dwa źródła ogrzewania.

Nie uzyskają go również osoby, które już są zabezpieczone przed podwyżkami na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Z dodatku nie skorzystają także osoby, które nie zarejestrowały źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zatem, kto zapomniał o tym obowiązku, nie zostanie uwzględniony w dopłatach. Jak sprawdzi się kolejny rządowy plan pomocy w dobie inflacji i kryzysu energetycznego, czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *