Dom do 70 m2 – bez zbędnych formalności

03 stycznia 2022 weszły w życie przepisy, które umożliwiają postawienie domu do 70 m2 po obrysie na własnej działce, bez pozwolenia na budowę i bez kierownika budowy oraz dziennika budowy.

Na co warto zwrócić uwagę w związku z tym nowym przepisem prawnym?

Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy (do 90 m2 powierzchni mieszkalnej) można postawić na własnej działce. Jeden dom na minimum 500 m2 działki. Dom musi być wolnostojący i wybudować go można wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe.

Takie zresztą oświadczenie trzeba będzie złożyć wraz ze zgłoszeniem budowy, pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie można więc takich domów wynajmować.

Jak się oblicza powierzchnię takiego budynku? Ważna tu jest wysokość pomieszczeń.

Pomieszczeń poniżej 140cm nie uwzględnia się w pomiarze, między 140cm a 220cm w 50 %, natomiast powyżej 220 cm w 100%.

Właściciele przyszłych domów, o których dziś mówimy, jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), muszą uzyskać warunki zabudowy (WZ), na które wg Polskiego Ładu będzie się czekać nie dłużej niż 21 dni.

I tu jest pewne ograniczenie, co do wyglądu naszego budynku. Jeśli chcemy dach prosty, a MPZP lub WZ nie uwzględniają takiej budowy, to musimy szukać projektu z dachem pochyłym.

Do zgłoszenia budowy domu trzeba będzie dołączyć projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany oraz dwa oświadczenia: o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych i przyjęciu odpowiedzialność za kierowanie budową, w przypadku nieustanowienia kierownika budowy.

Zgłoszenia domu do budowy możemy dokonać internetowo. Z chwilą dostarczenia takiej informacji odpowiednim organom administracji, możemy rozpocząć budowę.

Jeśli nie ustanowimy kierownika budowy, jako inwestorzy przejmujemy odpowiedzialność za kierowanie całą budową, a także bezpieczeństwo w trakcie budowy i po jej zakończeniu.

Jest to ogromna odpowiedzialność, tym bardziej, że budujemy dla siebie, dla naszej rodziny. A co jeśli nie zastosujemy odpowiednich materiałów albo wykonamy coś niezgodnie z projektem architektonicznym? Wydaje się, że uproszczone procedury będą wiązały się z obniżeniem standardów bezpieczeństwa.

Trzeba się będzie poważnie zastanowić czy podołamy wszelkim trudnościom sami, czy może jednak warto kierownika budowy zatrudnić.

Inwestor ma również obowiązek dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy będzie musiał wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Oprócz tego należy przypomnieć, że domy budowane na podstawie tego prawa, muszą spełniać wymogi prawa budowlanego i innych przepisów, np. emisji zanieczyszczeń.

Rząd zapowiedział stworzenie projektów takich domów, które będzie można za przysłowiową złotówkę pobrać ze strony internetowej prawdopodobnie w II kwartale 2022 roku.

Architekci zwracają jednak uwagę, że każda działka jest inna i nie na każdej działce taki gotowy projekt można będzie zastosować. Prawdopodobnie więc, trzeba będzie się udać do architekta i ewentualnie przystosować projekt do naszej działki.

Budowa takiego domu wcale nie jest tania, tym bardziej, jeśli mamy działkę nieuzbrojoną. To podniesie nam koszty budowy. Chyba, że będziemy budować kilka lat, tak jak kiedyś to było, systemem gospodarczym.

Na jakie koszty trzeba się więc przygotować?

Dobrze, jeśli dysponujemy działką. Jeśli nie, to musimy doliczyć jej koszt. Będzie on uzależniony oczywiście od wielkości działki, jej przeznaczenia i uzbrojenia. Koszt działki budowlanej od 800 do 2500 m2 kształtuje się w granicach od 70 do 220 zł za m2 (podaję tu oczywiście ceny uśrednione). I już się robi drogo. Do tego dochodzi jeszcze wykończenie domu plus inne opłaty.

Możemy kupić również dom modułowy, który jest średnio o 30% tańszy.

Na pewno jest to dobra opcja dla tych, którzy działki już posiadają i chcą przenieść się z miasta, żeby np. poranną kawę wypić u siebie w ogrodzie.

Jeśli natomiast nie jesteśmy jeszcze właścicielami działki, to budowa takiego domu staje pod dużym znakiem zapytania.

Kiedy już zakończymy budowę, jako inwestorzy musimy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Do zawiadomienia musimy dołączyć oświadczenia o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych ,w sposób zgodny z przepisami oraz oświadczenie o zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Jeśli oświadczenia te nie będą zgodne ze stanem faktycznym, inwestor poniesie karę za wykroczenie.

Domy na zgłoszenie mają dużo zalet i jednocześnie wad.

Będę się uważnie przyglądała temu tematowi, bo może się okazać, tak jak z podatkami, że rząd coś przeoczył i znowu czekać nas będzie jakaś zmiana w przepisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *