Dofinansowanie na fotowoltaikę dla mieszkańców bloków

Od lutego mieszkańcy bloków mogą starać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej na balkonach. Czy to nowe rozdanie dla branży fotowoltaicznej?

Okazuje się, że dzięki zmianom przepisów każdy mieszkaniec bloku po spełnieniu określonych warunków może zainstalować na balkonie panele fotowoltaiczne.

Rząd przewiduje dopłaty do inwestycji.

Fotowoltaika na balkonie

Panele fotowoltaiczne od lat cieszą się ogromnym powodzeniem. Do tej pory przepisy przewidywały możliwość instalacji paneli na domach jednorodzinnych.

Na szczęście Ministerstwo w porozumieniu z BGK wyszło naprzeciw właścicielom i zarządcom budynków wielorodzinnych, umożliwiając montaż paneli fotowoltaicznych także na balkonach.

Od 1 lutego można składać wnioski o dofinansowanie takich inwestycji.

Kto decyduje o montażu paneli słonecznych i ile można dostać dofinansowania?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, wszystko, co umieszczone na zewnątrz i na stale łączy się z bryłą budynku, należy do wszystkich mieszkańców.

Oznacza to, że jeśli właściciel mieszkania planuje montaż instancji fotowoltaicznej na balkonie, powinien uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej. Dodatkowo, aby ją uzyskać, konieczne jest złożenie wniosku oraz projektu instalacji, który ma być przygotowany przez firmę zajmującą się profesjonalnym montażem paneli fotowoltaicznych.

Oprócz możliwości instalacji mieszkaniec bloku, który uzyska wymaganą zgodę, może także liczyć na dopłatę do instalacji.

Rząd na program na zarezerwowane ponad 448 mln złotych. Maksymalna kwota dopłaty dla właściciela mieszkania i spółdzielni to 50% wartości inwestycji na fotowoltaikę netto.

Dofinansowanie OZE to jeden z elementów Krajowego Planu Odbudowy, a podstawa do otrzymania dopłaty są imienne rachunki i faktury za montaż i zakup paneli fotowoltaicznych.

Wnioski o dofinansowanie należy składać przez stronę BGK, gdzie także znajduje się również lista wymaganych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *