Czy najem krótkoterminowy zostanie niedługo uregulowany? Trwają prace nad zmianą przepisów

Najem krótkoterminowy jest w Polsce bardzo popularny. Tak jak tanie linie lotnicze umożliwiły nam tańsze podróżowanie, tak najem dobowy pomógł nam znaleźć lokum na kilka dni. Jednak wydaje się, że nieskrępowany najem krótkoterminowy dobiega końca, bo rządzący szykują zmiany przepisów.

Najem krótkoterminowy czekają zmiany

O konieczności uregulowania zasad tego rodzaju najmu głośno jest od lat. Jednak do tej pory nie doczekał się konkretnych rozwiązań prawnych. Ogromna skala, na jaką się rozwinął, sprawia, że wydaje się koniecznym ostateczne rozwiązanie tej kwestii prawnie.

To, jak bardzo jest popularny taki najem wiedzą dobrze mieszkańcy popularnych miejscowości takich jak Zakopane czy Kraków. W zasadzie o wynajmie na dłuższy okres czy kupnie mieszkania w tych miastach można pomarzyć.

Wszystko przez wynajem krótkoterminowy, z którego właściciele mieszkań czerpią wyższe zyski niż w przypadku najmu miesięcznego. W ocenie posłów to musi się zmienić.

Zakres projektu przepisów o najmie krótkoterminowym

Aby rozstrzygnąć ostatecznie status prawny tego rodzaju najmu, rozpoczęły się prace nad wdrożeniem nowych przepisów. Obecnie trwają prace nad dokumentem o nazwie „założenia do projektu ustawy o rodzajach usług turystycznych oraz o zmianie niektórych ustaw”.

Z pomocą przyszła także Unia Europejska. Pod naciskiem Sojuszu Miast Europejskich Parlament Europejski zobowiązał urzędników Komisji Europejskiej do prac nad uregulowaniem najmu krótkoterminowego. Z informacji wynika, że prace nad projektem są już na finiszu i wkrótce zostaną przedstawione konkretne rozwiązania.

Zgodnie z nimi najem krótkoterminowy ma być bardziej przejrzysty, a przepisy jasne. Projekt ma zostać przedstawiony już wkrótce państwom członkowskim do procedowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *