Co dalej z wakacjami kredytowymi?

Przygotowany przez rząd program, który miał ulżyć kredytobiorcom złotówkowym, kończy się w 2023 roku. Czy zostanie przedłużony? Czy wciąż można będzie korzystać z możliwości zawieszenia płatności kilku rat kredytu hipotecznego na dłużej?

Wakacje kredytowe znacznie ulżyły posiadaczom kredytów mieszkaniowych w złotych, jednak jego dalsze losy nie są jeszcze znane.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to rządowy program, który ma ulżyć posiadaczom kredytów hipotecznych w polskiej walucie, odczuwającym skutki podwyżek stóp procentowych. Do tej pory skorzystało z niego ponad 1 mln osób.

Zgodnie z założeniami wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego nawet przez osiem miesięcy w 2022 i 2023 roku. W poprzednim roku można było zawiesić dwie kolejne raty w trzecim i czwartym kwartale, w tym roku wakacje kredytowe przysługują po jednym miesiącu w każdym kwartale.

Warunkiem skorzystania z wakacji jest nabycie mieszkania na własny cel mieszkaniowy oraz polska waluta kredytu. Co dalej z programem, czy zostanie przedłużony, czy wygaśnie?

Decyzja w sprawie wakacji kredytowych

Program, który wspiera kredytobiorców, nie podoba się jednak bankom. Skala obciążeń sektora bankowego z powodu wakacji kredytowych jest na tyle duża, że może zachwiać polskim systemem bankowym.

Jeszcze w styczniu tego roku informowano, że prawdopodobnie program zostanie przedłużony, a projekt ten został złożony w gabinecie premiera. Jak na razie jednak brak jest konkretów, a szef rządu pytany o tę kwestię unika jednoznacznej odpowiedzi. Według niego decyzja o wydłużeniu na kolejny rok a może i dłużej wakacji kredytowych uzależniona ma być od poziomu inflacji i projekcji stóp procentowych przez NBP.

Jak na razie brak jest konkretów, zatem możemy spodziewać się albo szybkiej decyzji pod koniec roku, albo wygaszenia programu, który pomógł wielu osobom uporać się z wysokim ratami kredytów hipotecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *